Cílem odpočinku je mít dostatek kognitivních zdrojů, abychom byli schopni život prožít tak, jak si přejeme. Pokud nejsme odpočatí, žádná naše aktivita není efektivní. Úkoly, které chceš splnit, trvají déle, vše si bereš více osobně, učíš se pomaleji, máš větší sklony k negativitě… v podstatě každý aspekt tvého života je méně kvalitní. Odpočinek je zásadní, abys mohli život prožít pořádně.

Výzva: Odpočiň si s kouskem přírody

Udělej si čas na sebe s kouskem přírody – klidně i ve městském parku, ale vzhledem k současné situaci raději v lese. Najdi strom nebo palouk, kde si lehneš. Dej si tolik času, kolik potřebuješ a najdi si cestu, jak se ve svojí vlastní společnosti zklidnit. Inspiruj se přírodou. Nikam nespěchá a přesto se mění a vyvíjí. Byla tu dlouho před námi a bude tu i po nás. Všichni z ní pocházíme a v městě, vybudovaném pro jediný živočišný druh, se na klid a moudrost, která nás k přírodě pojí, dá snadno zapomenout.

Pozoruj nebe, koruny stromů, vítr, svůj vlastní dech. Najdi krásu v přírodě i v sobě, zhluboka dýchej čerstvý vzduch a pozoruj okolí. Najdi, co vás spojuje, zpomal a inspiruj se rozmanitostí a jednotou zároveň.

Inspirace: Jak tedy odpočívat?

Skoro to zní jako klišé, ale vše začíná u kvalitního spánku. K tomu, jak správně spát, doporučujeme knížku Proč spíme? nebo krátké TED video Sleep Is Your Superpower.

Naprosto klíčové je si pak uvědomit, že odpočívat potřebujeme průběžně, nikoliv až když se unavíme. To máte jako s rostlinou, kterou když nezaléváte, tak uvadne. Stejnou příměrou ani ty neodpočívej, jen když budeš vyčerpaný. Odpočívej několikrát v průběhu dne a odpočinek dopředu klidně plánuj. Může to být třeba krátká 10minutová procházka na slunci kolem domu před dalším úkolem, 20minutový šlofík nebo krátká meditace.

Hlavním účelem je nechat mozek, aby nemusel zpracovávat další informace, a trochu mu dopřát oddechnutí. Aby nemusel být pořád ve střehu.

Doporučujeme během dne účelně nepoužívat třeba na hodinu telefon, počítač ani jiné technologie. Právě neustálé pohlcení obrazovkami telefonů a počítačů je častokrát důvodem a důsledkem toho, že nevíme, jak trávit čas se sebou. Bojíme se ticha, samoty, klidu a hledáme neustálé rozptýlení a odvede nás od nás samostných. Ale právě ticho, klid a samota nám může k odpočinku pomoci nejvíce.

Je dobré si také naplánovat, kdy nebudeme dělat nic produktivního, a dovolíme si prostě vypnout. Žádné účelné aktivity, zkrátka dobít baterky. K tomu dobře poslouží třeba i společenské hry, které můžeme hrát s přáteli nebo rodinnou.

V neposlední řadě si několikrát do roka naplánuj i delší období, které budeš věnovat jen sám sobě. Věnuj pár dní tomu, že budeš jen sám se sebou, a budeš čas trávit tím, čím doopravdy chceš a co tě baví. Ano, dej si ty dny hned teď do kalendáře. Jinak na ně nezbyde čas.