Koruna Česka 2023

Vyraz do hor v zimě!

Vystoupej na 7 vrcholů nejvyšších pohoří Česka do 29. 2. 2024 a překonej se u plnění výzev!

 • Sněžka 1603 m
 • Praděd 1491 m
 • Králický Sněžník 1424 m
 • Plechý 1378 m
 • Lysá hora 1323 m
 • Klínovec 1244 m
 • Smrk 1127 m (v Rychlebských horách)
 • Sněžka 1603 m
 • Praděd 1491 m
 • Králický Sněžník 1424 m
 • Plechý 1378 m
 • Lysá hora 1323 m
 • Klínovec 1244 m
 • Smrk 1127 m

+ 7 bonusových vrcholů pro ty, kdo mají základ splněný

REGISTRUJ SE

Že se v zimě má válet u kamen s šálkem horkého kakaa – to se shodneme všichni.

Ale ještě líp se to dělá, když jste za sebou právě zaklapli dveře, tváře máte červené od mrazíku, pusu zmrzlou od smíchu a na čepici zbytek sněhové koule. Tělo je příjemně unavené a v hlavě si projíždíte všechny zasněžené výhledy a rozhovory, které jste po cestě spatřili či vyslechli.

Každý z nás, co už alespoň jednou vyšplhal na nějaký z těch českých kopečků, ví, že to jde přes léto celkem snadno – a to i v sandálech!

Zkusili jste však někdy ty naše vrcholky vyjít v zimě? Bez davů, pozorovat jen stopy ve sněhu a na vrcholu si z termosky vychutnat čaj? Všichni si umíme stěžovat na zimní únavu, ale ta opadne ihned, jakmile vystrčíte paty z přetopeného bytu a naplánujete si výpravu na zasněžené kopečky.

REGISTRUJ SE

Z lásky k horám

Na světě existují dvě nejnáročnější výzvy milovníků hor. Koruna Himaláje, která má za cíl vylézt všechny osmitisícovky, a Koruna planety (Seven Summits) obsahující nejvyšší vrcholy všech sedmi světadílů.

Pojďme společně korunovat hory Česka, které stojí za objevení s úctou a obdivem k jejich kráse. Na každého, kdo výzvu zvládne, pak čeká památeční dřevěná medaile.

Cestu ti v duchu X-Challenge obohatíme volitelnými výzvami jako pozorovat na vrcholu východ slunce, vzít s sebou na vrchol náhodného kolemjdoucího, vyslechnout si příběh místních starousedlíků nebo se na kopec obléct do toho, v čem by ho šel tvůj praděd. Zažiješ dobrodružství, které tě posune v životě, a u toho budeš moct zanechat pozitivní stopu v okolí.

Jsme v tom společně

Přísloví, které provází všechny aktivity X-Challenge, zní „Jestli chcete jít rychle, běžte sami. Jestli chcete dojít daleko, běžte s někým.” Pořádáme proto 3 víkendovky, na kterých společně zdoláme tyto vrcholy:

 • 8.-10. 12. 2023 – Velká Deštná (Orlické hory)
 • 19.-21. 1. 2024 – Praděd (Jeseníky)
 • 23.-25. 2. 2024 – Lysá hora (Beskydy)

Zbývá si tedy udělat místo v kalendáři a oprášit pohorky.

Důležitá nit, která nás drží pevně pohromadě, je také účastnická skupina. Krom toho, že se v ní můžeme vzájemně podpořit, tak taky sami můžete inspirovat ostatní plněním výzev.

Taky můžeš parťáka najít v X-Challenge seznamce nebo potkat nové lidi přímo na cestě.

Poznej sám sebe

V X-Challenge spojujeme lidi, kteří se podporují v odvaze, laskavosti a důvěře v sebe i v ostatní. Hory jsou na téhle cestě náš velký spojenec.

Využij prostředí hor k času na sebe. Zklidni mysl a věnuj energii tomu, jaký by ses chtěl vrátit zpět. Během 91 dní budeš mít od nás náměty a otázky k hlubšímu zamyšlení pro sebe i pro vzájemné poznání s tvými parťáky.

Registruj se a získej Korunu Česka

Po zdolání všech 7 vrcholů tě čeká slavnostní vyhlášení, vstupenka na letní X-Challenge fesťák a pro nejlepší účastníky a nejoriginálněji splněné výzvy i super ceny! Vyhlášení proběhne na setkání v Praze na začátku března.

pro nečleny

500 Kč

pro členy X-Challenge

350 Kč

REGISTROVAT NA KORUNU ČESKA
Co všechno registrací získáš?
 • přístup k výzvám, které obohatí Tebe i Tvůj výšlap

 • místo na všech horských víkendovkách

 • přístup do facebookové skupiny pro účastníky

 • sedmero bonusových vrcholů
 • vstupenku na letní X-Challenge fesťák
 • skvělý zimní kulich

 • něco na památku

 • krásnou mapu vrcholů, kterou si můžeš vytisknout

 • závazek vůči sobě, že zdoláš všech 7 vrcholů během letošní zimy
 • a navíc podpoříš fungování dalších aktivit X-Challenge!

Důkaz místo slibů

Svoji cestu nezapomeň dokumentovat. Po registraci se přidáš do účastnické skupiny, kde můžeš svými fotkami inspirovat ostatní a případně přibrat parťáky na další výstup.

Abychom měli přehled a mohli tě korunovat na závěrečném setkání v Praze, sdílej své fotky z dobytých vrcholů na Instagramu s hashtagem #korunaceska a po splnění všech vrcholů nám potvrď, že jsi to zvládl a jsi v pořádku zpět.

Nejhezčí fotky a nejlepší zážitky pak budeme sdílet i na Instagramu X-Challenge.

Pokud nemáš Instagram nebo si u toho chceš dát digidetox, pošli nám na závěr link na fotky z vrcholů na e-mail.

4 kilometry výšlapu a 500 výškových metrů

Všichni víme, že vrchol je jenom třešničkou na dortu. Krása hor i pocit hrdosti ze zdolání se ukáže až při delším pobytu v syrové přírodě a v kontextu celé plánované túry. Proto doporučujeme každý vrchol spojit s přechodem pohoří, nebo alespoň delším výletem po okolí.

Pro plantážníky, kteří by se až pod kopec chtěli dovézt autem, je minimum pro uznání každého zdolaného vrcholu 4 km chůze a 500 nastoupaných výškových metrů. To platí i pro rodiny s dětmi, které nemůžou jinak. Nejjednodušším nástrojem ověření je plánování pěší trasy na mapy.cz se zobrazením výškového profilu.

Je Sněžka víc než Luční?

Na Sněžce, Pradědu nebo na Lysé už jsi dost možná byl. Možná bys rád objevoval vrcholy, které neznáš z fotek, a udělal si svoji vlastní výzvu. Takového přístupu si ceníme a pokud zachováš předchozí pravidlo „4 km + 500 m”, místo nejvyšších vrcholů si můžeš u klidně u všech pohoří za svůj cíl vybrat druhé nejvyšší přístupné vrcholy nebo jiná nejvyšší přístupná místa. Například v Krkonoších je to Modré sedlo.

V Rychlebských horách se za nejvyšší vrchol počítá průchod hřebenovkou, která Smrk kvůli ochraně přírody asi o 70 m a 2 výškové metry míjí.

Poznej sám sebe

V X-Challenge spojujeme lidi, kteří se podporují v odvaze, laskavosti a důvěře v sebe i v ostatní. Hory jsou na téhle cestě náš velký spojenec

Využij prostředí hor k času na sebe. Zklidni mysl a věnuj energii tomu, jaký by ses chtěl vrátit zpět. Během 90 dní budeš mít od nás náměty a otázky k hlubšímu zamyšlení pro sebe i pro vzájemné poznání s tvými parťáky.

Zapoj srdce, ale i hlavu

Chceme tě přibrat do party a postavit se za tebe, kdykoli bude třeba. Proto ale pomoz ty nám tím, že budeš vystupovat reprezentativně. Místo odhazování odpadků jich raději pytel nasbírej. Do hor nikdy nechoď bez pokory a obezřetnosti. Připrav se fyzicky, se správným vybavením a dávej pozor na předpovědi počasí. S přípravou ti pomůže i úvodní stream, ve kterém si připomeneme, na co bychom před odchodem do hor neměli zapomínat.

Pečuj o přírodu pro budoucí generace a dodržuj všechna zákonná opatření ochraňující přírodu i tebe.

Máš dotazy?

Registruješ se na webu https://x-challenge.cz/koruna-ceska/. Pokud ses o výzvě dozvěděl až po startu, bude možné se přidat a zaregistrovat i později. Konec je ale pro všechny stejný: 29. 2. 2024. Uhrazením registračního poplatku souhlasíš s pravidly a registrace je od toho momentu platná.

V téhle terminologii bychom řekli, že je to výzva se závodními prvky. U žádné z akcí X-Challenge nejde o to vyhrát a tady to z podstaty ani nejde. Jsou ale vlastnosti, které chceme ve společnosti rozvíjet a které bychom rádi zpětně ocenili u týmů, které nás na svojí cestě zaujmou nejvíc. Čeho si všímáme a ceníme nejvíc? Mimo jiné samozřejmě poctivosti, laskavosti a odvahy si prodloužit a zpestřit cestu. Schopnosti inspirovat ostatní a samozřejmě kreativního plnění výzev od nás.

Do Koruny Česka se zapojuješ hlavně kvůli sobě samému. Předpokládáme, že na sebe chceš být při pohledu do zrcadla hrdý a aby medaile nebyla jen líbivou povrchní ozdobou, musí se stát především připomínkou silných zážitků. Pokud bys je neprožil, oklamal bys hlavně sám sebe.

Ocenění budeme udělovat týmům v rámci hodnot, kterých si ceníme nejvíce, na základě vyhodnocení důkazů, které k nám dorazí. A to se zapojením několikaletých zkušeností s nejvyšším možným důrazem na férovost vůči všem. Výzvy jsou volitelné, proto si stanov svoji vlastní laťku a snaž se překonat především sám sebe. Víc k tomuto tématu najdeš mimo jiné v bodě 9 Etického kodexu X-Challenge.

Principem Koruny Česka je zvládnout výstup sedmi vrcholů nejvyšších pohoří do 91 dní v rámci pravidel, proto jsou tu dvě možnosti. Buď si vrchol připomeň a vyšlápni ho znovu, nebo si pro výstup vyber druhé nejvyšší přístupné místo či vrchol dle pravidla „Je Sněžka víc než Luční?”.

Za akcí stojí tým X-Challenge. Naším cílem je spojovat lidi, kteří se podporují v odvaze, laskavosti a důvěře v sebe i v ostatní. Proto už od roku 2014 pořádáme dobrodružné akce a výzvy. Mimo společné zážitky propojujeme podobně smýšlející lidi i na sítích a v našich dalších projektech.

Všechny důležité informace se dozvíš na úvodním streamu, ze kterého budeš mít k dispozici záznam. Navíc od nás dostaneš průvodní dokument plný našich osobních zkušeností a tipů, jak se na zimní horské výšlapy připravit.

REGISTRUJ SE