Výzva: Získej aspoň 10 odmítnutí

Po přečtení následujícího textu pochopíš, proč se odmítnutí musíme naučit. Musí se pro nás stát naprosto přirozené. Takže je teď potřeba dát si výzvu, jak jinak 🙂

Tuhle výzvu můžeš zvládnout venku mezi lidmi, ale pokud ti to možnosti nedovolují, tak i z domova. Chceš nějaké tipy?

Co tedy můžeš vyzkoušet?

  • Obvolej nebo obepiš e-shopy, ať ti pošlou vzorky zboží, které chceš nakoupit, zdarma. Co třeba pár vinařů? Nebo prodejce kosmetiky?
  • Pokud půjdeš do obchodu, zeptej se, jestli můžeš zaplatit australskými dolary nebo čistým zlatem.
  • Zavolej svému operátorovi, ať ti zlevní tarif. Klidně to zkoušej opakovaně, každé odmítnutí se počítá.
  • Hledáš novou práci? Výborně, spoj to s touhle výzvou. Napiš nebo zavolej do 10 firem, kde bys chtěl pracovat a zeptej se jich, jestli by bylo možné dát si videohovor a probrat možnosti spolupráce. Pokud to vyjde, gratulujeme k nové práci! Pokud to nevyjde, gratulujeme ke splněné výzvě 🙂

Je na tobě, jestli zvolíš lehčí nebo těžší odmítnutí, počítá se vše. Princip je ale jasný – plň výzvu tak, abys sis toho do života odnášel co nejvíc.

Inspirace: Fuckupy a faily

„Průserům se při dobrodružství nevyhneš. Ale nakonec to vždycky nějak dopadne. Ztratíš se na cestě, nedomluvíš se a ukradnou ti peněženku. Když se ti něco z toho stane, buď se z toho poděláš, budeš celý den nadávat a necháš si tím zkazit zážitek z cesty, nebo si připustíš, že je to prostě součást života. Tak jako tak už to nezměníš. Je tvoje volba, jestli se tím necháš odradit nebo to vezmeš jako jednu z mnoha zákulisních historek a vyrazíš znovu.“ Krátký úryvek z Mikyho knížky Můžeš (po)dělat cokoli trochu naznačuje, o čem je dnešní výzva.

Pak jsou tu průsery a chyby, které nezpůsobí tvoje okolí, ale nasekáš si je sám. Ani těm se nevyhneš. Ale nevěs hlavu!

Chyby, pokud se s nimi pracuje zodpovědně, jsou jedna z nejdůležitějších (a nezbytných) součástí učení a formování tvojí cesty. Odpouštět si nedokonalost je jedna z nejužitečnějších schopností k růstu. A můžeme se ji naučit. Jedině tak se dokážeš vyvíjet, získávat zpětnou vazbu od okolí a v rámci svých hodnot a mantinelů se přizpůsobovat světu. Nauč se jít ven s něčím, co není skvělé, do detailů promyšlené a dokonalé. Buď hrdý na to, co jsi vytvořil i na to, jak s lidmi mluvíš, i když třeba zatím nejsi mistr komunikace. Nejtěžší je odpouštět sobě i druhým to, že ne každý je otevřený nedokonalosti přijímat a může tě odmítnout. V dnešní výzvě se zaměříme právě na to.

Odmítnutí se častokrát vyhýbáme jako čert kříži. Není divu, odmítnutí je pro nás nepříjemné. Na druhou stranu, snaha o rozšiřování hranic toho, co je skutečně možné zvládnout, získat nebo dělat, má obrovskou cenu. Když strach z odmítnutí překonáš, často zjistíš že toho v životě zvládneš zase o trochu víc, než sis myslel.

Na našich akcích se to snažíme demonstrovat na konkrétních příkladech věcí, které lidem na začátku přijdou úplně nemožné. Například na Letní X-Challenge se účastníci ptali náhodných lidí, jestli neví, kde by se mohli zdarma proletět letadlem. A co myslíte? Nakonec několik z nich narazilo na správného člověka. Když se to povedlo poprvé, pro mnohé účastníky to byl jeden z nejsilnějších zážitků. Do té doby nic podobného nezažili.

Jenže tomuto úspěchu předcházelo stovky odmítnutí. Stejně, jako malé dítě musí tisíckrát spadnout, když se učí chodit. Spoustu odmítnutí si vyslechne i obchodník nebo mladý podnikatel, který chce uspět se svojí myšlenkou. V médiích většinou čteme nebo slyšíme až o tom, co se podařilo. O těch stovkách a tisících neúspěšných pokusů se moc nemluví. A to je velká škoda, odmítnutí je nedílnou součástí procesu získávání.

Zajímá tě víc a máš chuť číst? Pusť se buď do Mikyho knihy, kterou ti rádi pošleme, nebo do skvělé Velké knihy fuckupů.

Případně koukni na TED talk od autorky bestselleru Eat, Pray, Love o tom, jak odmítali ji a jak se s tím poprala. Nebo si pusť některou z přednášek či rozhovorů z FuckupNights Prague.

Nápady na sbírání odmítnutí venku:

  • Popros lidi ve frontě, ať tě pustí před sebe
  • Žádej náhodné lidi o číslo
  • Ptej se lidí, jestli s tebou pojedou na výlet – hned v ten moment
  • Požádej lidi, jestli si s tebou vymění ponožky

Nezapomeň, cílem výzvy je slyšet co nejvíc „NE”. Ale buď připraven i na situaci, že ti někdo na žádnost kývne 🙂