Morální zásady X‑Challenge

Ahoj Challengere! Dozvíš se, co bychom si přáli, abys během X‑Challenge zanechával v lidech které potkáš, nebo pro které vytváříš obsah na sítě. Jinak řečeno, připravili jsme pro tebe kodex, aby bylo jasné, co X‑Challenge je a co už není. Pokud ho přijmeš za své, předejdeme nedorozumění a budeme spolu rozhodně skvěle vycházet ať už osobně, nebo při vyhodnocení letní akce. Tenhle dokument je z našeho pohledu mnohem důležitější než pravidla. Předáváme slovo Mikymu, duchovnímu otci X‑Challenge.


 1. Proč to celé vzniklo?

  Díky skautu jsem zažil spoustu silných zážitků, které formovaly moji osobnost. Často to bylo na krev, když jsem jako malej špunt musel nosit dřevo, aby se moji kamarádi mohli v zimě zahřát u ohně. Poznával jsem úžasné lidi, měli jsme svoje rituály a pevné hodnoty, které nás sjednocovaly. Věděl jsem, že až vyrostu, může ze mě díky tomu být dobrý člověk.

  V sedmnácti jsem začal cestovat po svém. V mém okolí nebyl skoro nikdo, kdo by mě inspiroval a kdo by mi ukázal, jak na to a že to vůbec jde. A samozřejmě jsem neměl peníze. Musel jsem improvizovat a všechno jsem se učil za pochodu, i když mě to občas málem stálo život.

  V roce 2014 jsem založil LowCost Race. Tehdy mi už několik let vrtalo hlavou, proč jedna skupina lidí zažívá silné zážitky, ale neumí je sdílet, nebo je ukázat v cool světle a proč druhá skupina, která jde s proudem, prahne po emocích a přesto má ploché zážitky, které sdílet umí skvěle. LowCost Race jsem založil proto, abych pomohl těmhle dvěma skupinám se od sebe poučit.

  V roce 2018 celý koncept dozrál a vzali jsme to nejlepší z 5 ročníků LCR, aby vznikla X‑Challenge.
 2. Jak se myšlenka vyvíjí?

  Jedním z nejvýraznějších principů LowCost Race byla snaha ukázat, že jde platit i jinak než penězi a hledat způsob, jak obohatit lidi svojí přirozenou hodnotou víc než zaplacenou stokorunou.

  Během let se ukázalo, že nejenže dobrá nálada je dokonalé platidlo, ale že i účastníkům taková zkušenost dává do života nesčetně více.

  Závod v prvních ročnících spočíval čistě v tom, projet co nejvíce míst za co nejméně peněz. Postupně přibyly výzvy na checkpointech, volitelné a denní výzvy. Každý rok si ověřujeme, že cílem akce je sebepřekonání a že cestování je spíš takovou třešničkou na dortu a způsob, jak se víc překonat. Přeci jenom oslovit někoho na ulici a dělat šílenosti na ulici je snazší v cizině, kde tě nikdo nezná, než v rodném městě.

  Při plnění výzev si dej záležet hlavně na tom, jak to prožiješ, a nesnaž se za každou cenu plnit co nejvíc výzev kvůli bodům. Při hodnocení to stejně poznáme a sám by ses připravil o zážitek :)

  Během těch posledních několika let se mi taky výrazně proměnil náhled na cestování a s tím se postupně měnil i způsob prezentace celé akce. Před deseti lety jsem začal cestovat proto, abych našel jiný domov. Postupem času jsem měl tendenci vyhnat co nejvíc lidí do zahraničí a ukázat jim, že tam je líp.

  Jenže jsem postupem času zjistil, že se tu máme skvěle. Že u cestování jde o to, jaký se člověk vrátí. Jsem ze srdce přesvědčený, že my Češi máme obrovský potenciál a k jeho naplnění nám chybí víra, že to půjde. Důvěra v sebe samotné a v lidi okolo.

  Proto je v současnosti hlavní záměr akce budovat v Češích víru v sebe, důvěru ve druhé lidi a víru v dobrou budoucnost. Na tom jsme postavili neziskovku LeapMakers, která zaštiťuje 4 další projekty se stejným smyslem. I X‑Challenge vznikla na stejném základu.

  V současnosti vidím, že cestování je „jen” jeden z prostředků poznání pravdy o světě a o sobě samém. Tím, že nás staví před nečekané situace, je to ten nejlepší učitel v životě, který nám odhaluje naše vlastní schopnosti a limity. Ale o co tu jde doopravdy - dává nám zkušenosti do života.

  Až po návratu do každodenní reality zjišťujeme, čeho si doma můžeme vážit, jak zkušenosti aplikovat, jak předávat znalosti okolní společnosti a jak být každý den lepší.

  Proto to hlavní, na čem dnes X‑Challenge stojí, je sebepřekonání a poznání svých hranic. Zahraniční prostředí, princip závodění a výzvy jako takové jsou jenom jednotlivé prostředky k tomu se vrátit zpět lepší a dokázat to poslat dál. A dokázat sami sobě i ostatním, že když jde za 10 dní zažít něco tak silného, tak za dalších 355 dní v roce člověk dokáže vážně cokoliv.
 3. Co je pro X‑Challengera nejdůležitější?

  X‑Challenge se od jiných akcí liší tím, že velká část zkušenosti a přesahu vzniká mezi řádky a na pozadí všech těch zážitků. Jde nám o šíření výše popsaných myšlenek a kvůli nim akci celý rok připravujeme. Proto se s nimi pokus co nejvíce ztotožnit.

  Od začátku jsem chtěl, aby vznikla komunita, která se na pravidlech shodne a aby výsledná akce byla tak trochu naší společnou prací. A to se doposud daří skvěle. Každé pravidlo je za poslední roky mnohokrát testováno a projednáno, aby nakonec bylo co nejvíce fér ke všem, dávalo co největší množství svobody a co nejméně omezovalo.

Shrnutí

Následující principy ber jako shrnutí všeho výše popsaného. Narozdíl od oficiálních pravidel nejsou vynutitelné (pokud hrubě nejdeš proti principům X‑Challenge, nemáme důvod tě diskvalifikovat), za to pro nás všechny mají větší hodnotu a mají vliv na způsob vyhodnocování tvého počínání během cesty.

Takže v bodech:


Pokud ses dostal až sem, moc ti gratuluji a přeju ti z celého srdce, abys sám sobě díky X‑Challenge přinesl ty nejlepší zážitky a vracel se domů hrdě a s úsměvem.

Žij život tak, jak nejlíp dovedeš!

Miky – zakladatel X‑Challenge

X-Challenge 2019

X-Challenge 2019

Stáhni si naši appku

AppStore
GooglePlayStore

X-Challenge Makers s.r.o.,
Na Folimance 2155/15, Vinohrady
120 00 Praha 2
ICO: 07919581

Website + App design and development byByAllMeans