O X-Challenge

Jsme komunita lidí, kteří chtějí do života přinést co nejvíce dobrodružství, odvahy a laskavosti 💙

Zde se dočteš, jak jsme vznikli a kdo X-Challenge tvoří.

Historické okénko

Miky už nějaký pátek pořádal stopovací závod LowCost Race, když se k němu v roce 2017 přidal Matouš a o rok později Petr. Společně začali pracovat na tom, aby celý projekt nebyl jen o jednorázové akci, ale o dlouhodobě se rozvíjející a podporující se komunitě. A tak založili X-Challenge, přičemž samotnou akci LowCost Race přejmenovali na Letní X-Challenge. Letní X-Challenge navazovala na LowCost Race s checkpointy po celé Evropě, ale byla mnohem víc zaměřená na výzvy, zážitky a poznání sama sebe.

Do organizačního týmu se postupně přidali další lidé, mezi kterými byl i Fífa, který pomáhal koncept X-Challenge myšlenkově upřesnit. X-Challenge tak začala nabírat na obrátkách i v průběhu roku – pořádali se nové velké akce, pravidelná komunitní setkání, víkendovky či společný Silvestr.

K současnosti

Rok 2020 byl pro X-Challenge výzva, neboť všechny naplánované akce (mezi nimi i Letní X-Challenge) byly kvůli restrikcím zrušené. Museli jsme přemýšlet, jak pro komunitu fungovat dále, aniž bychom se mohli stýkat osobně. A tak jsme začali tvořit nové online výzvy, mezi nimiž byla třeba výzva #zapojsrdce nebo Karanténa 2.0. V rámci akce Objev Česko se pak účastníci vydali do všech koutů vlasti a v zimě se zase během Koruny Česka vrhli do hor. Další akce jako Bucket List, Český STOPík nebo Táboř pak více a více utužovaly naše vztahy i přes rok a přilákali další členy.

Některé z akcí postupně začaly vycházet z řad účastníků a přesahovat původní organizační tým X-Challenge. V polovině roku 2022 proto Miky, Petr, Matouš a Fífa začali vytvářet proměnu fungování X-Challenge, aby se postupně stala strukturovanou organizací, ve které má svoje místo každý, kdo sdílí její myšlenky, a chce se aktivně zapojit do jejího fungování. Proměnil se organizační tým, přidali se noví členové a projektu se tím tak dodal nový vítr do plachet.

Momentálně akcemi X-Challenge prošly tisíce účastníků, komunita se schází v Praze i dalších městech po celé ČR na pravidelných mítinzích – a rádi uvítáme každého, kdo se k nám chce přidat.

PŘIDEJ SE K NÁM!

Vedení X-Challenge

Miky Škoda
Miky ŠkodaZakladatel a mentor
Otec zakladatel X-Challenge, dobrodruh, skaut, průzkumník lidského potenciálu, lektor a mentor.

Kořeny samotné X-Challenge sahají do dávné minulosti, kdy léta páně 2014 právě Miky založil LowCost Race, 10 denní stopovací závod po Evropě. Založil ale taky například Talent Futures, vzdělávací investiční inkubátor a komunitu pro multioborově talentované mladé lidi.

Zaměřuje se na to, jak z lidí dostat to nejlepší, být si navzájem blíž a jak brát život vážně a s lehkostí zároveň.

Miky sbírá zkušenosti z podnikání, vedení lidí, horolezectví a cestování a dělí se o ně skrze veřejné vystupování, knihu Můžeš (po)dělat cokoli a působení v projektech se zaměřením na inovace českého vzdělávání.

Ondřej Hájek
Ondřej HájekVedoucí komunitního oddělení
Jeden z nejstarších členů X-Challenge.

Přidal se v roce 2017 toho času ještě k LowCost Race, na jedno odpoledne, aby pomohl Mikymu a zbytku týmu s “jednoduchým odpoledním tříděním videí”. Po prvním dni dal málem výpověď z práce a od projektu se už duší nehnul.

Postupem času Ondřej v X-Challenge názorově velmi dospěl, protože mu nikdo neříkal co má dělat a neměl tendence ho rvát do škatulek.

Všechna ta svoboda zapříčinila, že si konečně uvědomil, že mu dělá největší radost dělat radost ostatním. Přes kluka, který pracoval s celou velkou komunitou okolo X-Challenge se nakonec dostal do čela Komunitního oddělení, kde má na starosti Mítinky po několika městech v republice, staví celé HR oddělení od píky a podílí se na směrování celého projektu. A všichni jsou pro něj koťata.

Marek Mlynář
Marek MlynářVedoucí akčního oddělení
Mára, bývalý sportovec, bývalý fotograf a současný video maker.

K X-Challenge se poprvé dostal v roce 2019, kdy se se svým parťákem Ádou vydali na Letní Akci po Evropě bez peněz. Tohle jejich stopařské poprvé ho uchvátilo natolik, že doma po maturitě zamával kapesníčkem a odjel na neurčito do zahraničí. Neurčito trvalo asi půl roku a tak se mohl k X-Challenge s vervou vrátit v létě 2021 a už neodejít.

Momentálně stojí v čele akčního oddělení a to převážně proto, aby mu doma neříkali, že se fláká a že není „akční“. Především ale protože tato pozice vyžaduje hodně komunikace a v té je Mára, se svou otevřenou hlavou, velmi dobrý.

Barbora Hartmannová
Barbora HartmannováVedoucí komunikačního oddělení
Barča se řídí heslem „Když se něčeho bojim, ale zároveň to chci, musím to udělat!“ A právě takhle potkala X-Challenge.

Jako účastník má za sebou všechny velké X-Challenge akce jako je Objev Česko, Koruna Česka, velká evropská Letní X-Challenge nebo třeba Bucket list. Miluje cestování a hlavně lidi!

I proto, že jí lidi prostě zajímají a že má nejradši právě ty, kdo se nebojí chtít od života víc, a taky proto, že má dlouholetou praxi v marketingu a PR, stará se v X-Challenge o komunikaci.

Takže i díky ní víte, co se chystá nebo co se (ne)povedlo, kdo jsou další X-Challenge lidičky a co zrovna dělají nebo co se o nás někde píše.

Tomáš Farkaš
Tomáš FarkašVedoucí B2B oddělení
Student ČVUT, ale označení „ajťák“ vyloženě nesnáší.

Rád se rozvíjí na hranici technologií a práce s lidmi. Nahození košile, vykročení vstříc meetingu s novým partnerem, vyjednávání a hledání společných cest – to jsou jeho hobby. Dobrodružná povaha ho přilákala právě do X-Challenge a již po první akci věděl, že s touhle partou lidí se chce dál rozvíjet.

Tomáš stojí v čele „business to business“ oddělení a tenhle fancy název je jen z 50 % důvod, proč si ho vybral.

B2B oddělení má na starost komunikaci s firemními partnery, získávání finančních prostředků pro chod X-Challenge a fundraising.

Zdeněk Kasner
Zdeněk KasnerVedoucí IT oddělení
Matfyzák a introvert, který rád komunikuje s lidmi, vrhá se do bláznivých akcí a improvizuje.

Pro takového člověka existuje na světě jen jedno místo: IT oddělení X-Challenge.

Z minimalistického zázemí svého laptopu si může si hrát aktuálními technologiemi a designem, tvořit texty a propojovat organizátory s účastníky. Nasazování systémů do praxe je tak trochu i protiváhou k jeho světu výzkumu, který ho naplňuje ve zbytku času.

Pod povrchem ajťáka má rád život se vším všudy: venku ho proto potkáte spíš s krosnou, kytarou, prochozenými botami, v sedle kola nebo se zdviženým palcem.

Zakladatelé X-Challenge

Členové X-Challenge komunity

A mnoho dalších…

Dále za chod X-Challenge vděčíme celé řadě lidí, kteří tu zatím nemají fotku ani pár vět o sobě. Určitě jsme na ně nezapomněli a budeme je sem postupně přidávat. Díky! 💙