O X-Challenge

Jsme komunita lidí, kteří chtějí do života přinést co nejvíce dobrodružství, odvahy a laskavosti 💙

Zde se dočteš, jak jsme vznikli a kdo X-Challenge tvoří.

Historické okénko

Miky už nějaký pátek pořádal stopovací závod LowCost Race, když se k němu v roce 2017 přidal Matouš a o rok později Petr. Společně začali pracovat na tom, aby celý projekt nebyl jen o jednorázové akci, ale o dlouhodobě se rozvíjející a podporující se komunitě. A tak založili X-Challenge, přičemž samotnou akci LowCost Race přejmenovali na Letní X-Challenge. Letní X-Challenge navazovala na LowCost Race s checkpointy po celé Evropě, ale byla mnohem víc zaměřená na výzvy, zážitky a poznání sama sebe.

Do organizačního týmu se postupně přidali další lidé, mezi kterými byl i Fífa, který pomáhal koncept X-Challenge myšlenkově upřesnit. X-Challenge tak začala nabírat na obrátkách i v průběhu roku – pořádali se nové velké akce, pravidelná komunitní setkání, víkendovky či společný Silvestr.

K současnosti

Rok 2020 byl pro X-Challenge výzva, neboť všechny naplánované akce (mezi nimi i Letní X-Challenge) byly kvůli restrikcím zrušené. Museli jsme přemýšlet, jak pro komunitu fungovat dále, aniž bychom se mohli stýkat osobně. A tak jsme začali tvořit nové online výzvy, mezi nimiž byla třeba výzva #zapojsrdce nebo Karanténa 2.0. V rámci akce Objev Česko se pak účastníci vydali do všech koutů vlasti a v zimě se zase během Koruny Česka vrhli do hor. Další akce jako Bucket List, Český STOPík nebo Táboř pak více a více utužovaly naše vztahy i přes rok a přilákali další členy.

Některé z akcí postupně začaly vycházet z řad účastníků a přesahovat původní organizační tým X-Challenge. V polovině roku 2022 proto Miky, Petr, Matouš a Fífa začali vytvářet proměnu fungování X-Challenge, aby se postupně stala strukturovanou organizací, ve které má svoje místo každý, kdo sdílí její myšlenky, a chce se aktivně zapojit do jejího fungování. Proměnil se organizační tým, přidali se noví členové a projektu se tím tak dodal nový vítr do plachet.

Momentálně akcemi X-Challenge prošly tisíce účastníků, komunita se schází v Praze i dalších městech po celé ČR na pravidelných mítinzích – a rádi uvítáme každého, kdo se k nám chce přidat.

PŘIDEJ SE K NÁM!

Vedení X-Challenge

Miky Škoda
Miky ŠkodaZakladatel a mentor
Otec zakladatel X-Challenge, dobrodruh, skaut, průzkumník lidského potenciálu, lektor a mentor.

Kořeny samotné X-Challenge sahají do dávné minulosti, kdy léta páně 2014 právě Miky založil LowCost Race, 10 denní stopovací závod po Evropě. Spoluzaložil ale taky například Mobilis, výzkumný a vzdělávací ústav zaměřený na rozvoj adaptability a evolučního potencionálu jednotlivců a týmů.

Zaměřuje se na to, jak z lidí dostat to nejlepší, být si navzájem blíž a jak brát život vážně a s lehkostí zároveň.

Miky sbírá zkušenosti z podnikání, vedení lidí, horolezectví a cestování a dělí se o ně skrze veřejné vystupování, knihu Můžeš (po)dělat cokoli a působení v projektech se zaměřením na inovace českého vzdělávání.

Petr Je(fa)rmář
Petr Je(fa)rmářVedoucí akčního oddělení
Vášnivý zahradník, houslista a dobrodruh všeho (dobro)druhu.

Poprvé se Péťa zapojil do X-challenge na jaře 2020 v rámci online výzvy Zapoj srdce, která šířila během karantény lásku a laskavost. Jako účastník objevil Česko, stopem dvakrát projel Evropu a v zimě prošel naše zasněžené kopečky v rámci Koruny Česka. Na akcích jako je Táboř či X-silvestr ho potkáte s jeho zeleninou a houslemi, které s sebou bere snad všude.

X-challenge akcí se pravidelně účastní už několik let. Letos pomáhal i s organizací Koruny Česka. Jako hlava akčního oddělení má přehled o tom, jaké akce se v X-challenge zrovna chystají. Komunikuje s organizátory jednotlivých akcí a je styčnou osobou pro aktivní členy, kteří se chtějí do organizování zapojit.

Terka Hátlová
Terka HátlováVedoucí komunitního oddělení
K X-Challenge se dostala shodou pár náhod v roce 2022, kdy si potvrdila, že je cestování jeden z jejích největších koníčků. Poprvé se jí povedlo projet celou akci bez peněz, a to ji povzbudilo k tomu. aby rozšiřovala tento způsob cestování dále mezi lidi.

Díky tehdejší Letní akci začala cestovat i sama, ve volných chvílích nejraději sbalí batoh, najde letenky a prochodí města křížem krážem. 🙂

Terce nechybí empatie a schopnost naslouchat, díky čemuž tvoří silné vazby mezi všemi koťátky v X-challenge. V komunitním oddělení obohacuje team hlavně o svůj organizační duch a kreativitu. Zároveň jí dělá největší radost to, že může dělat radost dalším cestovatelským nadšencům.

Šárka Eichlerová
Šárka EichlerováVedoucí bussines oddělení
Tuhle kudrnatou holku nepřehlédnete:) Její první X-Challenge akce byl Brněnský Stopík, kde ji okouzlila možnost low-cost cestování. X-Challenge ji motivovala k mnoha dobrodružstvím, od studia v zahraničí, přes dobrovolničení za severním polárním kruhem, až po stopařská dobrodružství po celé Evropě.

Mimo cestování se Šárka věnuje trénování atletické přípravky či vodnímu skautskému oddílu – prostě všemu, kde se něco děje.

Nyní stojí v čele oddělení „Business to Business“, kde má na starosti komunikaci s firemními partnery, získávání finančních prostředků pro chod X-Challenge a fundraising.

Lucie Kurková
Lucie KurkováVedoucí akčního oddělení
Lucka objevila X-Challenge v roce 2022 na sociálních sítích, kterým se věnuje i nyní v rámci svého fungování v X-challenge týmu.

Mimo X-challenge studuje speciální pedagogiku, ve svém volném čase je nejraději na výletech v přírodě a horách, či hraje tenis nebo čte knížky.

Terka Suchánková
Terka SuchánkováKoordinátor a nejlepší kuchařka
Terez si X-Challenge všimla již v roce 2017 na Streamu, kde běžel tehdy ještě Lowcost Race. Když v roce 2022 jela poprvé na Letní akci, už se od naší skvělé party netrhla. Cestuje po Evropě ve svém žlutém obytňáku Bumblebee a její nejmilejší země je Portugalsko. Ráda vaří ale ještě raději objevuje místa kde je dobré jídlo.

Na Táboř a X-Silvestru se stará o kuchyň. Je nepostradatelnou součástí X-Challenge, hlavně díky jejímu nadání organizovat a koordinovat spoustu věcí, aby zážitky byly nezapomenutelné pro všechny zúčastněné.

Ve svém volném čase nejraději leze po horách, surfuje a snowboarduje. Jo a taky miluje pivo

Zdeněk Kasner
Zdeněk KasnerVedoucí technického oddělení
Matfyzák a introvert, který rád komunikuje s lidmi. Pro takového člověka existuje na světě jen jedno místo: IT oddělení X-Challenge.

Z minimalistického zázemí svého laptopu si může hrát aktuálními technologiemi a designem, tvořit texty a propojovat organizátory s účastníky. Nasazování systémů do praxe je tak trochu i protiváhou k jeho světu výzkumu, který ho naplňuje ve zbytku času.

Pod povrchem ajťáka má rád život se vším všudy, venku ho potkáte spíše s krosnou, kytarou, prochozenými botami, v sedle kola nebo se zdviženým palcem.

Tomáš Pachman alias "Pachy"
Tomáš Pachman alias "Pachy"Kreativec co vše zařídí
Pachy se připojil k X-Challenge již v roce 2019, kdy se zúčastnil své první akce – Lowcost Race. Od té doby, se mu povedlo nejen 3x přejet celou Evropu ale i pokořit výzvy jako stopnout si letadlo nebo tank. Za zmínku stojí také jeho dobrovolnická práce v Číně.

Pokud máte zájem slyšet o jeho neuvěřitelných zážitcích, navštivte jeho cestovatelské přednášky, kterým se rád ve volných chvílích věnuje.

V X-Challenge působí jako kreativní duše, co stojí za nespočtem akcí.

Pokud potřebujete pomoc s realizací akce nebo s jejím zveřejněním na webu, Pachy vám s radostí poskytne svou pomoc!

Zakladatelé X-Challenge

Členové X-Challenge komunity

A mnoho dalších…

Dále za chod X-Challenge vděčíme celé řadě lidí, kteří tu zatím nemají fotku ani pár vět o sobě. Určitě jsme na ně nezapomněli a budeme je sem postupně přidávat. Díky! 💙