Hory jsou součástí přirozeného prostředí. A to včetně všeho, co v sobě přirozenost nese. Takže i nebezpečí – a to ať už kvůli kvůli prostředí samotnému, nebo kvůli fyzické či psychické nepřipravenosti. Nejde o vrcholy jako takové, jde o celý pobyt v horách, o pokoru k nim a taky o upřímnost k sobě samému ve chvíli, kdy je potřeba to protentokrát otočit a sestoupit do údolí.

Je nesrovnatelný rozdíl mezi cestou z Pomezek na Sněžku a zpátky ve slunečném letním dni a ztracení cesty ve sněhu, když v pět odpoledne padla mlha a začíná se stmívat. Zkušenosti přichází postupně a jednou z těch nejdůležitějších je schopnost předpovídat svoje vlastní chování v krizi –  a pokud možno schopnost se do krize vůbec nedostat.

Hory jsou nevypočitatelné a přečtení tohodle jednoho dokumentu tě zcela jistě nemá šanci připravit na všechno. Na to tě jistě nepřipraví ani roky zkušeností. Proto doporučujeme nejdřív vyrazit na jednotlivé výstupy a přechody pohoří, odkud je snadný ústup. Nikdy hory nepodceňuj a už dopředu si na trase i v tvojí hlavě vytvoř jiný záložní plán, než volání horské služby. Když padne mlha, je pozdě spoléhat na někoho, kdo tě nemusí najít.

Určitě není cílem tě zbytečně strašit. Hory jsou nádherné a dovedou být tím nejlepším učitelem. Abys je takové zažil, odnesl si co nejvíc a dokázal se i vrátit, chceme tě především odradit od zbytečného riskování, protože popsaná situace je i v relativně nízkých horách Česka zcela reálná.

I na lavinových a zdravotnických kurzech se v první řadě a s největším důrazem učí, jak se do krizových situací vůbec nedostat. Znalost první pomoci je základ, ale tvým cílem by mělo být ji nevyužít a zároveň ji samozřejmě umět aplikovat ihned bez rozmýšlení.

Co tedy pro přípravu můžeš udělat?

Mimo níže popsané doporučujeme hlavně se nevypsychnout sledováním filmů s tragickými horskými příběhy. Není nic horšího než se ztratit a v tu chvíli si vybavit všechny ty příběhy se špatným koncem. Panika je sama o sobě přímou hrozbou, protože málokdy vede k uvážlivým rozhodnutím. Vždycky si v krizové situaci uvědom, že šťastných konců je v horách nesrovnatelně více, jen často nejsou tak “zajímavé”, aby se o nich točily filmy.

Tak se uklidni, seber sebedůvěru, postarej se o ostatní a vyřeš situaci s vědomím, že za pár hodin se nad tím v teple zasmějete. To je v tu chvíli tvým jediným úkolem a cílem.

Co konkrétně doporučujeme v rámci přípravy udělat?

  1. Každou trasu plánuj včetně záložních variant a možností předčasného a co nejkratšího ústupu.
  2. I se sebelepším plánem nikdy nepodceň předpověď počasí
  3. Zopakuj si základy první pomoci.
    Věnuj dostatek času praktickému nácviku třeba doma s rodinou – i jim to může pomoct, pokud řídí auto nebo jenom vyráží z domu na ulici. Stát se může cokoliv, kdekoliv. 
  4. O tvůj návrat ve zdraví se kromě dobrého plánu postará tvoje kvalitní oblečení a vybavení.

Plán

Základní desatero má sepsané přímo Horská služba. Je to obecný základ, který jenom připomíná to, co se detailněji naučíš v průvodci přípravou na Zahorami.cz.

Při plánování trasy ti postačí Mapy.cz přepnuté na turistickou trasu s využitím nástroje plánování. K času túry vždycky připočítej rezervu pro možnost bloudění, zasněžení cesty, nebo třeba plnění výzev. Rozhodně ale počítej s tím, že se v zimních měsících brzy stmívá.

S sebou si vem vytištěnou na papíře nebo v mobilu Turistickou kartu.

Počasí

Kvalitní horská předpověď počasí je naprostý základ úspěchu, tedy dobrého zážitku a šťastného návratu. Alpští horští vůdci často používají mountain-forecast.com, kde si dohledáš předpověď pro konkrétní vrchol i v různých výškách, tedy fázích tvého výstupu. Žádná předpověď není dokonalá, proto je dobré ověřovat, že počasí vypadá dobře aspoň na dvou kvalitních zdrojích.

Tím druhým může být například norský radar yr.no, který má i svoji appku. Oba servery jsou sice v angličtině, ale zadat například „Praděd“ do vyhledávání zvládneš i bez cizojazyčných znalostí.

První pomoc

Kvalitním zdrojem, pokud nejsi doktor nebo záchranář, pro tebe bude První pomoc na Tatry.cz. Co nevynechej za žádných okolností, jsou znalosti první pomoci při úrazech a akutních stavech a při menších poraněních. Masáž srdce jakž takž trénoval každý v autoškole, ačkoliv v praxi ji v ideálním případě nevyužiješ za celý život. Samozřejmě si to všechno natrénuj.

Co je pro tebe v horách ale naprosto zásadní je znalost, jak perfektně ošetřit „každodenní zranění” typu podvrtnutý kotník, ať se z banality nestane drama, které by potřebovalo horskou záchranu.

Bez váhání si nainstaluj appku Záchranka, která krom toho, že si pamatuje všechna potřebná čísla, rovnou při volání odesílá i tvoji GPS polohu.

Vybavení

Velmi dobrou metodiku včetně základních principů vrstvení oblečení poskytuje například Hanibal. Hudy zároveň dává i konkrétní tipy, jak postupovat při výběru jednotlivých druhů vybavení.

Velmi přehledně to shrnuje i seznam od Travel Bible. Určitě si ale nejdřív na zdrojích výše projdi, co máš vlastně od oblečení a vybavení chtít očekávat.

Výhoda dražšího vybavení krom vyšší kvality a toho, že ho za rok nebudeš muset vyhazovat, spočívá často ve váze. Pokud máš kondičku a dobrou motivaci, váhu samotnou tolik řešit nemusíš. Pokud je oblečení funkční, chrání proti dešti, větru, nízké teplotě, ale i propocení, nemusíš hned do začátku rozhazovat desetitisíce. Jak se dočteš, základem jsou především boty a batoh.

Máš všechno natrénováno, připraveno a vybavení nakoupeno nebo popůjčováno? Víc ti toho už dá jedině praxe – a ta jedině ti taky dá všechny ty zážitky a silné příběhy. Tak hodně štěstí, zralého úsudku a hlavně krásných výhledů a vzpomínek 💪🏔❤️

A pro jistotu si ještě na závěr zopakuj ty nejzákladnější pravidla pro chování v přírodě:

  1. Přírodu bys po sobě měl zanechat minimálně ve stejném stavu, jako ji najdeš. Ideálně v lepším.
  2. Nezapomeň, že na horách jsi na návštěvě. Ber ohled vůči ostatním lidem i zvířatům, které možná zrovna jenom nevidíš. 
  3. Vždycky je lepší se držet existujících cest, než v přírodě vyšlapávat nové. V národních parcích je to dokonce povinné.
  4. Nebuď sobec. Pokud někdo potřebuje pomoct, minimálně mu ji pomoz sehnat.
  5. Nepodceňuj čas
  6. Nepodceňuj počasí
  7. Dej někomu blízkému vědět svou plánovanou trasu

Horám zdar!

Koruna Česka

Chceš se přidat do Koruny Česka? Ještě máš možnost

Vystoupej na 7 vrcholů nejvyšších pohoří Česka do 28. 2. 2022, překonej se u plnění výzev a získej památeční dřevěnou medaili!

Pojďme společně korunovat hory Česka, které stojí za objevení s úctou a obdivem k jejich kráse. Cestu ti v duchu X-Challenge obohatíme volitelnými výzvami jako pozorovat na vrcholu východ slunce, vykoupat se v horském potoce, setkat se s místními starousedlíky a vyslechnout jejich příběh, nebo se nechat v údolí najmout jako šerpa. Zažiješ dobrodružství, které tě posune v životě, a u toho budeš moct zanechat pozitivní stopu v okolí.