Výzva: Rekapitulace – dožeň úkoly a pochval se

Častokrát jsme na sebe příliš přísní. Když přijde kamarád nebo jiný blízký člověk, že něco nezvládl, obejmeme ho a ujistíme, že příště to dopadne dobře. Hlavní je, že se něco naučil, že je to cenná zkušenost.

Když se něco nepovede nám, na něco zapomeneme nebo v něčem selžeme, div se nepošleme do háje. Chovejme se k sobě jako ke svým nejbližším přátelům. Buďme na sebe na jednu stranu nekompromisní, ale láskyplní zároveň. Snažme se dělat to nejlepší, nespokojme se s průměrností, ale přijímejme nedokonalosti se všemi našemi chybami.

Pokud jsi tedy doposud nezvládl splnit všechny úkoly nebo výzvy, zastav se. Vzpomeň si, proč jsi do této výzvy šel. Dej si 2 minuty a podívej se, jaké všechny výzvy ti chybí. Vrať se k první výzvě, kterou jsi přestal dělat, nebo si vyber tu, která ti dává největší smysl, a splň ji. Nezapomínej, že celý tenhle projekt je o tobě. Zavázal ses sám sobě, že na sobě začneš pracovat, tak nepřestávej.

Pokračování po selhání je jedna z největších dovedností, tak pokud si něco nezvládl, začni ji trénovat teď!

Inspirace: Návyky a jak na ně

Nejjistější cestou, jak dosáhnout toho, co chci, nebo naopak, jak toho nedosáhnout, jsou návyky. Jestli sis už vyplnil Ikigai a přemýšlel jsi nad tím, co v životě chceš dělat a kým chceš být, máš za sebou důležiý krok. Je totiž potřeba vědět, proč si návyky chceš vytvořit a kam tě mají dovést.

Nyní je potřeba si udělat takový malý životní kompas a položit si otázky:

  • Je něco, co v životě můžeš dělat víc? Chtěl by ses třeba naučit hrát na další hudební nástroj? Být zdravější? Mít větší odvahu?
  • Co naopak můžeš omezit? Dodržuješ základní tipy pro větší kvalitu spánku? Snažíš se moc prosadit svůj názor a nedaří se ti naslouchat ostatním? Chceš se míň stydět?
  • S čím je potřeba úplně začít, aby ses přibližoval ke svému Ikigai? Chtěl bys začít sportovat? Konečně se naučit cizí jazyk? Nebo vařit?

Will Smith říká: „Nezačínáš tím, že postavíš největší a nejpevnější zeď na světě. Zaměřuješ se na to, aby každá cihla, kterou položíš, byla položena nejlépe, jak jen umíš. A to opakuješ. Tak dlouho, dokud nepostavíš tu zeď.”

Je obtížné soustředit se na pravidelné malé kroky, když víš, jak je cíl daleko. Jenže právě tyhle kroky, které děláš poctivě, pravidelně a dlouho, tě k cíli dostanou nejspolehlivěji. Zkus se na to zaměřit a u každého dalšího splnění návyku si říct, že jsi o dobrý krok blíž.

V následujících dnech se zaměř na to, které návyky chceš začít pěstovat. Přistupuj k tomu zodpovědně a až se na to budeš cítit, směle do toho.

Základní tipy pro budování návyků

  1. Začni s málem
    Namísto toho, že si řekneš, že budeš hrát 3 hodiny denně na kytaru, začni s tím, že se každý den naučíš jeden nebo dva akordy. Nebo nejlépe jen to, že kdytaru vezmeš do ruky. Stanov si tak nízký každodenní cíl, že by ses sám na sebe nemohl podívat do zrcadla, kdybys ho nesplnil. Když se zrovna budeš cítit, budou z toho 3 hodiny hraní a když ne, tak máš cíl splněný. Takhle jednoduché to je. Potřebuješ si nejdříve navyknout, že tu aktivitu děláš automaticky každý den
  2. Dělej činnost opakovaně
    Zkus si návyk na každý den naplánovat na stejný čas a stejné místo, funguje to jako kotva a návyk si lépe vytvoříš
  3. Maximálně 3 návyky měsíčně
    Ze začátku máme pocit, že toho zvládneme daleko více – ale dej pozor, abys to nepřehnal, tohle jsme zažili už tisícekrát a vždycky to skončilo tak, že méně je více.
  4. Po nějaké době přidej
    Doba pro vytvoření návyku se liší pro každého z nás, ale řekněme, že maximálně 1 měsíc každodenní opakované činnosti – po tomto měsíci zvyš dobu nebo počet opakování, co činnost děláš, aby ses posunul zase blíže k cíli
  5. Když návyk porušíš, začni znovu
    Buď na sebe hodný, i pokud návyk nějaký den porušíš. Pokud přestaneš na delší dobu, třeba kvůli nemoci, začni zase od začátku, poctivě a trpělivě.
  6. Návyky musí vést k cíli, musí být úzce spojené s tím, kde chceš v životě být
    Je to důležité pro vnitřní motivaci, ke které se budeš potřebovat vracet.