Výzva: Zastav se každou hodinu nebo alespoň několikrát za den a polož si otázky, jak jsi ten čas prožil

Někdy nám mezi prsty uplyne 24 hodin tak, že ani nevíme, co jsme ten den dělali a jak jsme se cítili. Dneska to bude jinak. Zastav se každou hodinu, nebo aspoň několikrát za den, a polož si následující otázky:

  • Jak doopravdy chceš následující hodinu strávit?
  • Jak se chceš cítit? Jak chceš komunikovat s lidmi okolo?
  • Jak z následující hodiny uděláš tu nejvíce výjimečnou hodinu svého života?

Po další hodině se zastav, přemýšlej nad tím, jestli se ti to povedlo a rozmysli si další hodinu.

Inspirace: Vděčnost

I v těch nejtěžších chvílích si můžeme vybrat, kam budeme směřovat naší pozornost, a vybrat si, jak se budeme cítit.

Začne-li pršet, můžeme být naštvaní, že nám zmoknou vlasy, nebo si můžeme užít tanec v dešti a mít radost, že příroda konečně bude mít dost vody. Máme-li domácí karanténu, můžeme být naštvaní, že nesmíme být s kamarády v parku, nebo můžeme být vděční, že máme čas být sami se sebou a odpočinout si. Každý okamžik má několik perspektiv a je jen na nás, jaké se rozhodneme vidět více a jaké méně nebo vůbec. Pravda je ale taková, že čím víc se budeme zaměřovat na to, co náš život obohacuje a rozvíjí, tím bude růst naše dlouhodobá spokojenost. A čím víc duševní pohody budeme zažívat, tím lepší život prožijeme po všech stránkách.

Viktor Frankl, rakouský neurolog a psychiatr, který přežil tři koncentrační tábory, popisuje, že mezi akcí a reakcí je místo na naše rozhodnutí. V tom místě si můžeme vybrat, jak se budeme chtít zachovat. Zakřičí-li na nás tedy někdo, nemusíme na něj hned křičet nazpátek. Můžeme se zastavit, pochopit, proč na nás křičí, a třeba jen odvětit, že jej máme rádi. Akce nemusí mít stejnou opačnou reakci. Je na nás, jakou reakci si vybereme. Pro zvyšování dlouhodobé vděčnosti doporučujeme si zapisovat každý den tři věci, za které jsi za ten den vděčný. Ať je to to, že sis ráno zacvičil, vedl jsi skvělou konverzaci s cizím člověkem, někomu si bezděčně pomohl nebo sis udělal čas sám na sebe. Studie o dlouhověkosti a vděčnosti ukazují, že právě tato metoda výrazně zvyšuje dlouhodobou spokojenost a dobrý pocit ze sebe sama.

https://www.facebook.com/xchallengecz/videos/673963656696352