Letní stopovačka po Evropě s X-Challenge? Každé vystoupení z komfortní zóny si užívám, takže je rozhodnuto. Pojede se na první stop v životě. Celý článek je vlastně takové lákadlo na to, jaké zážitky se dají zažít během letní X-Challenge, nicméně všechno, co jsem během celé akce prožila, je nesdělitelné.

START: První stop směr Amsterdam

Balím a na poslední chvíli stíhám spoj do Prahy. Za chvíli už s kamarádkou Marťou stojíme na startu na Lodi Tajemství. Sedáme si nad mapu a přemýšlíme, na kterou stranu to vezmeme. V Amsterdamu jsme nebyly ani jedna, takže je jasno. Vyjedeme metrem za Prahu a s menšími rozpaky chytáme první stop v životě, do Ústí nad Labem.

Na benzince v Ústí potkáváme další tři týmy, a i když odjíždíme jako poslední, máme přímý stop k Amsterdamu – starého veterána, německé hasičské auto přebudované na obytňák. První noc spíme na střeše v německé vesničce Podelwitz a tu další, kdy už jsme kousek od Amsterdamu, přespáváme u našich dvou Holanďanů, kteří se vraceli z Ozory.

Spíme na střeše hasičského vozu a máme pláňata!

Další den kupujeme lístky na metro a vyrážíme hledat první checkpoint. Uličku tak úzkou, že se může směle měřit s nástupištěm 9 a ¾. Nacházíme ji a opouštíme město. Přes noc tu zůstat nechceme.

  Amsterdam

Jedeme přes Německo a večer končíme na benzínce někde v polovině. Začíná pršet, ale opůl jedné ráno nás nabírají dva kluci s kabrioletem. Řítit se po dálnici 220 km/h v dešti tak hustém, že to stěrače nestíhají, fakt není cool. Auto udělá PCH-PCH-PCH zleva doprava, kdykoli nám zprava projíždějící vůz hodí vodu pod kola. Paráda!

Ráno, po hodině spánku, nás nabírá polská dodávka. Čeká nás 5 hodin polského hip hopu.

Itálie, Lago Di Garda a další challengeři. Po několika dalších stopech nás nabírá před hranicemi s Rakouskem právník z Moldavska žijící v Německu. (Jeho žena, soudkyně, odsoudila v Moldavsku velkého kápa, takže museli na čas odejít. Po třech letech na mateřské se vrátila zpět do rodné země. Jako rodina se neviděli tři měsíce.) Odveze nás do Trenta, kde nás pozve na pizzu a Aperol Spritz. Stojíme ve večerním městě a vychutnáváme pohodu.

Vysadí nás u jezera Lago Di Levico, kde si usteleme pod vrbou. Nad ránem zjišťujeme, že tu mají automatickou závlahu trávníků. Stěhujeme se na břeh jezera, kde jsme ráno za atrakci, ale užíváme si výhled na hory. ♥

Dopoledne nás bere Italka, která se za týden stěhuje do Austrálie. Z X-Challenge je nadšená. Pozve nás do výborné pizzerie v Torbole a ukazuje nám město. Nakonec nás zaveze k checkpointu na Lago Di Garda.

Pereme na Gardě

První noc se rozhodneme strávit na pláži. Umýváme si vlasy, pereme a rozkládáme mokré oblečení na kameny. Před setměním se kousek od nás utáboří parta arabských kluků. Jsme daleko od města, takže se na noc raději stěhujeme do lesa. První dvě hodiny sedíme potichu jako pěna. Postupně kolem nás něco zakousne dvě myši a nakonec se objeví i velká srna. Spát na pláži by bylo o tolik lepší! Nakonec usínáme.

Vaříme na Gardě

Rozhodneme se zůstat a dát si pauzu u vody. Druhou noc strávíme ve městě na pláži, schované pod oleandry. Společnost nám dělá DJ v nejbližším resortu. Zaspala bych i výbuch bomby, ale Marťa je vzhůru celou noc.

Třetí den na Gardě rozděláváme vaření, vegetíme u vody a potkáváme kluky z X-Challenge. Objeví se i další týmy. Jdeme na pizzu a začíná pršet. Super! Batohy jsme nechali celé 3 km za městem na checkpointu. Vize noci na pláži se rozplývá a my se schováváme v průhledu uprostřed tunelu. V noci tu zastavuje auto a někdo si nás fotí.

Marťa stopuje na Gardě

Ráno vyrážíme do vesničky Nago, odkud chceme stopovat směr Česko. Utahané nacházíme kouzelný olivový sad. To místo je staré jako Země sama. Objímám starý olivovník, na ulici voní máta a je mi bezvadně. Přesně tohle jsem potřebovala. Dobíjím baterky a užívám si výhledy na jezero. Ve vesnici zní varhany z místního kostela.

Olivový sad v Nagu a výhled na jezero

V Nagu chytáme stop, který nás přiblíží hranicím s Rakouskem. Bere nás italský pár s obytňákem, stěhující se do Česka. Ona za studiem a on za prací. Z X-Challenge jsou nadšení, příští rok se chtějí zúčastnit.

Praha, Chomutov a fesťák X-Challenge

Máme štěstí na první Čechy! Je super povídat si po tak dlouhé době s řidičem česky. Zdá se to být měsíc, co jsme opustily Prahu. Tolik se toho událo. Vysadí nás v Římově u jezu, kde strávíme po dlouhé době klidnou noc. Další den dostopujeme do Prahy. Kamarádka jede směr Brno a mě čeká noc na hostelu (s budgetem jsme teprve v polovině) a cesta do Chomutova. Moc se mi mezi lidi nechce, moje sociální baterka je vybitá.

Setkání s dalšími týmy je však plné emocí, vyprávění a mě opouští poslední zbytky únavy. Atmosféra, která se mezi lidmi vytvoří, je jednoduše super. A mě je jasné, že bez toho by nebyla X-Challenge úplná. Ty poslední dva večery v Chomutově završily celou akci.

Celé je to o lidech a osobním růstu

Během celé X-Challenge jsme potkaly desítky lidí. A můžu říct, že žádné setkání nebylo “náhodné”. S každým, s kým jsme strávily delší dobu, jsme si měly co říct a předat. Řidiči nám vyprávěli své životní příběhy a já si uvědomila, jak pestrý život je a že vlastně není nic, co bych sama nemohla. Celou X-Challenge jsem prožila v jednom nekonečném flow.

Nejvíc jsem se toho dozvěděla sama o sobě. Celé to pro mě bylo jako jedna dlouhá pohodová životní lekce, z které jsem se vrátila jiná. Život se zjednodušil, cítím se silnější a vlastně je to celé nesdělitelné. Lepší zažít osobně!

Co si sbalit a jak nejlíp stopovat?

Pokud se chystáte v příštím ročníku přidat, mám tu pro vás ještě pár tipů k tomu, co si sbalit a jak stopovat.

Co nemáš, to nepotřebuješ!

Tady je seznam věcí na celých 10 dnů. A přiznávám se, že je to seznam ideální. Ve skutečnosti jsem s sebou táhla pár zbytečností, které za celou dobu neopustily batoh.

  • Spaní: karimatka, spacák, celta (pro všechny případy, i když jsem nepotřebovala)
  • Vaření: vařič na tuhý líh + tuhý líh a sirky (super na nudle ze sáčku a udržení morálky), plecháček, příbor, zavírací nůž
  • Oblečení: 3x tričko, kraťasy, legíny, lehké kalhoty, spodní prádlo, tenké ponožky, teplé ponožky, plavky, lehká bunda, mikina, šaty (pro ten jeden večer ve městě a závěrečný fesťák), kšiltovka, turistické sandály
  • Hygienická taška: hygiena, opalovací krém, mýdlo na praní, univerzální špunt do umyvadla, padákovka (na prádlo, přivázání celty, věcí na bágl atp.), toaletní papír, papírové kapesníky, vlhčené ubrousky, manikúrové nůžky (poslouží i na obaly s jídlem)
  • Technika: mobil (+ druhý náhradní), powerbanka, čelovka, nepromokavý obal
  • Navíc: láhev na vodu, osuška, skladná taška (na nákup), reflexní vesta, pláštěnka na sebe + na batoh, lékárnička, fixy (karton se najde všude), propiska a papír na poznámky, repelent, otvírák na konzervy, deštník (super na přeháňky, kdy nemá smysl vytahovat pláštěnku), sáček/pytel (na mokré oblečení, nedojedené jídlo atp.), cestovní opékací vidlice, šitíčko a provázek

Nejlepší investice před X-Challenge byla ledvinka. Celou dobu jsem se nemusela starat o doklady, peníze a mobil. Lovit vidličku v útrobách batohu a podobně.

První stop? To půjde!

Od prvního rozpačitého postávání s cedulí na okraji Prahy uteklo deset dnů a nám se postupně osvědčilo pár věcí, které jsme u stopování využívaly opakovaně.

  • Vysvětlete, kde potřebujete vyhodit a proč: je hezké, že jedete do Milána, ale s řidičem je dobré vykomunikovat i to, co vás ještě ten den čeká a případně si nechat poradit, kde vás vyhodí. Hlavně, pokud jste dvě holky a potřebujete někde přespat. Jestli vás čeká večer na benzince a nevíte, kdy a kam odsud odjedete, je fajn velká benzinka, která má ideálně 24/7.
  • Pozor na rychlá auta: jediné reálné nebezpečí, které nám za celou dobu hrozilo, byl styl jízdy některých řidičů. Po zkušenostech z X-Challenge mladé kluky s rychlými auty fakt nebrat. Mnohem víc cool, než se řítit nesmyslnou rychlostí, je vybrat si bezpečný stop.
  • Bágl a ceduli vždy sebou: stopujete na benzince? Sice láká odložit na chvíli batoh, ale jakmile jsme šly k řidiči s batohy, cedulí a úsměvem, usmál se zpět a bylo jasno i beze slov. Pak už stačilo vykomunikovat, zda a případně kam nás vezme. Když jsme batohy odložily a “ideálně” neměly ani tu ceduli, řidiči na nás zprvu nechápavě koukali, co vlastně chceme a následovalo vysvětlování. Tedy první dojem nepodcenit.

Ideální místo na stopování? Na první dobrou by se dalo říct, že velké benzinky na hlavních tazích, ale reálně lze chytnout stop kdekoli. Když už ne proto, že tudy projedou stovky aut, tak alespoň proto, že se ten jeden jediný řidič nemůže koukat na to, kde stojíte.

Spoustu tipů ke stopování najdete ve článku na Travel Bibli a na HitchWiki.

Text a foto: Blanka Kochová