Inspirací pro ostatní může být každý z nás. Přidej se do desetidenní výzvy #zapojsrdce zaměřenou na laskavost. I díky ní můžeš podpořit současnou vlnu solidarity a naděje.

Tady na webu, na Facebooku, Instagramu a v appce X-Challenge každý den uvidíš denní společné výzvy, kterými můžeš pomoct jak svému okolí, tak i svojí vlastní psychice. Je úplně na tobě, co ti sedne a k čemu se odhodláš. I drobná zdvořilost dnes může dodat naději.

Splněné výzvy můžeš sledovat na webu a pod hashtagem #zapojsrdce.

Stáhnout aplikaci
Sledovat ostatní

Volitelné výzvy

Ať už na sítích nebo na ulici, všude můžeme vidět pozitivní příklady i v těch nejmenších drobnostech. Zaměř pozornost na dobro mezi lidmi a poděl se o něj s okolím. Co nejhezčího jsi dneska viděl?

Srdce už jsi zapojil, teď k tomu přidej celé tělo 💪

Pohyb je hodně důležitý nejen pro imunitu, ale i pro naši psychiku, tak na něj nezapomínej. Otevři okno a pusť se do cvičení. Dej si aspoň 10 minut.

Máme pro tebe pár tipů, odkud čerpat inspiraci.

Tak si dej pořádně do těla a nezapomeň se ke cvičení pravidelně vracet! 🙂

Tuhle výzvu máš od www.denstesti.cz a www.happinessatwork.cz

Udělej radost seniorům. Pošli jim pohled s povzbuzujícím vzkazem a ideálně třeba pěknou fotkou z cest. Použij appku České pošty, která za tebe pohlednici nejen doručí, ale i vytiskne – nemusíš tak nikam chodit ani shánět známky

Přidáváme pár cestovatelských fotek od Matouše k volnému pohlednicovému použití 🙂

Děláte nám obrovskou radost!

Náš kamarád Jan Lukačevič, kterého jste mohli vidět i na úvodním videu k #zapojsrdce uspořádal sbírku Energii lékařům která už včera naplnila kompletní cílovou částku 2 miliony korun! Jen za 40 hodin! 🤩 Ta vlna vzájemné pomoci je úžasná. Jan měl obavy stanovovat tak vysoké cíle, ale předčili jste očekávání a už teď se chystá další kolo.

Aby se nám společně podařilo krizi překonat co nejlépe, zdravotníci a dobrovolníci naši pomoc a podporu potřebují nejvíc. Proto ti dáváme volitelnou výzvu na podporu jak #energiilekarum (po spuštění dalšího kola dáme vědět), tak projektu Laskavost plodí laskavost (odkaz níže) na uhrazení nákladů dobrovolníků na potřebný materiál a jídlo.

Mockrát díky, že s námi vlnu solidarity pomáháte šířit.
#zapojsrdce

Koukáš občas na vzdělávací videa na TEDu? Nebo kdekoli jinde? Umíš dobře anglicky? A máš teď spoustu volného času?

Mnoho lidí nemá to štěstí, že by videím v originále rozumněli. Můžeš ale přiložit ruku k dílu a k některému svému připravit české titulky. Pro více informací koukni přímo na web TEDu.

Informace k překladům na YouTube najdeš na stránkách podpory. Jen si prvně ověř, jestli má dané video možnost přispět překladem povolenou.

Čím víc nás bude, tím normálnější nám přijde být laskaví, zdvořilí a všímat si dobra v okolí. Viděl jsi to i na rouškách. Ještě před dvěma týdny bylo zvláštní ji nosit, dneska si připadá hloupě ten, kdo ji nemá.

Čím víc nás bude pomáhat, ať už velkými činy, nebo i samotnou všímavostí vůči ostatním, tím přirozeněji se budeme cítit. Tím víc naděje a psychické pohody společně vneseme do světa.

Pozvi do výzvy další 3 lidi. Nebo 30? 😇
#zapojsrdce

Chceš smysluplně využít svůj čas a pomáhat i věcem, které tu byly před koronou a budou i po něm? Připoj se jako dobrovolník k jedné z mnoha organizací, kde můžeš přes internet pomoct s rešeršemi, překlady, tvorbou obsahu, správou sociálních sítí, přípravě výukových materiálů, editaci videí, ilustracemi, programováním nebo tvorbou webových stránek.

Můžeš to brát i jako skvělou příležitost, jak se naučit něco nového.

Máme pro tebe pár možností pro inspiraci. Na Googlu jich ale najdeš spoustu – hledej „online volunteering” nebo „remote volunteering”.

Díky Podpořit.cz můžeš lidem finančně pomoct, aniž bys platil korunu navíc. Spoustu z věcí, které už teď nakupuješ z domova, můžeš ve stejném on-line obchodě koupit za stejnou cenu, ale část z tvojí zaplacené částky půjde na dobrou věc. Stačí si stáhnout doplněk do Google Chrome od Podporit.cz.

Po instalaci tě vždy upozorní na e-shop s dobrým srdcem, odkud poputuje část peněz z tvojí objednávky díky provizním systémům rovnou na charitu. Víc než fér deal, že?

Více o projektu i odkaz na stažení doplňku najdeš na Podpořit.cz

Chybí ti cestování a chtěl by sis pokecat v angličtině? Kamarádi z projektu Blabu mají službu, kde si můžeš promluvit v angličtině rodilími mluvčími na pár kliknutí! Bez rozvrhů, závazků nebo učebnic a kdykoli – i přes mobil. Stačí si vybrat tutora a hned začít mluvit anglicky. Téma si můžeš vybrat dle osobního zájmu!

Pro všechny účastnícky výzvy #zapojsrdce Blabu věnuje speciální dárek: 30 minut zdarma. Stačí, když se zaregistruješ a na www.blabu.com/voucher zadáš kód ZAPOJSRDCE. Kód je platný na 7 dní!

Tak enjoy and have fun!

Víš o někom, kdo by si zasloužil veřejné poděkování za svoji nezištnou pomoc? Jedna z možností je ho nominovat na Laskavce roku.

Všímej si, kolik se toho děje teď, ale zavzpomínej i na všechno z doby minulé. Děje se toho hodně i mimo doby koronavirové. I pokud zatím nevíš, koho nominovat, podívej se na stránkách do sekce O laskavosti a zjisti, jak laskavost prodlužuje život tobě i ostatním.

Díky za inspiraci k téhle výzvě od Nadace Karla Janečka, www.laskavost.cz

Denní výzvy

Ty plníme všichni v daný den společně. Jako inspiraci je ale samozřejmě můžeš použít kdykoli.

10. den

Během posledních dní máš možnost vidět obrovskou vlnu solidarity a krásných skutků. Těžký čas bývá zároveň jedním z nejsilnějších stimulů ke kreativitě a k laskavosti.

Vezmi si příklad z čehokoliv, co jsi viděl – ať už mezi výzvami, na sledování na webu, nebo přímo na sítích pod hashtagem #zapojsrdce, nebo i kdekoliv jinde. Přičti k tomu svoje vlastní schopnosti, kreativitu a talenty a nabídni pomoc sám za sebe. Může se týkat kohokoliv, kdo to nemá jednoduché – takže prakticky kohokoliv. Seniorů, sousedů, blízkých, kamarádů, zaměstnanců, firem, živnostníků, zdravotníků, dobrovolníků,… vyber si sám.

Nabídni pomoc za sebe samotného, ať už přímo konkrétnímu člověku, skupině lidí nebo organizaci, nebo věřejně na sítích, aby si nabídka mohla žít svým životem a třeba přibrat další pomocníky. Věříme, že se ti podaří věnovat energii tam, kde to má smysl a zároveň cítit sílu z nezaměnitelného pocitu vlastního užitku.

Deset dní laskavosti #zapojsrdce dneškem končí. Věříme, že jak výzvy, tak ostatní účastníci ti byli nejenom inspirací, ale i formou klidu, že i v těžkých časech je užitečné udržovat si nadhled, a naději. Od teď dál už je to na tobě. Hashtag #zapojsrdce teď patří všem, kteří se zapojili, takže ať už svoje hezké skutky, nebo činy ostatních sdílené na sítích opatříš #zapojsrdce nebo ne, vzpomeň si na to, co jsme za posledních 10 dní všichni společně zvládli. Už teď s X-Challenge chystáme další sady výzev i programy, kde se zaměříme na silné zážitky, které dokážeš sdílet ve skupině ostatních podobně naladěných lidí a které posunou v životě jak tebe, tak tvoje okolí.

Sleduj nás na sítích, na webu i v appce, která se ti teď přepne do tzv. free módu. Budeš v ní i nadále nacházet inspirativní výzvy. Časem i přímo v appce přibyde možnost se porovnávat a vzájemně hecovat s ostatními a sledovat svůj vlastní progress.

Co nevidět nás budeš moct sledovat i v novém X-Challenge podcastu. A pokud tě zajímá, kdo za tím vším stojí, mrkni i na osobní sítě autorů výzev Mikyho Škody, Matouše Vinše a Petra Olivera a na autory appky a webu Byallmeans Studio.

Za spolupráci a pomoc s výzvami a propagací ještě jednou děkujeme Happiness at work a Nadaci Karla Janečka, kteří byli schopní i v takovéto situaci neuvěřitelně rychle reagovat a být v tom s námi.

Díky patří ale předevěším tobě. Bez tebe by to byla jenom hezká myšlenka, ale ty jsi byl ten, kdo to proměnil v realitu. Přejeme ti hodně radosti, síly, optimismu a laskavosti v tvém okolí.

Za autory #zaposrdce Petr, Matouš a Miky ❤️

Pokud nevíš, o co jde, podcast je rádiový pořad, který může kdokoliv nahrát na internet. Ty si ho můžeš stáhnout do telefonu nebo počítače a poslouchat kdykoliv a kdekoliv.

Většinou vychází pravidelně, podobně jako seriály. Najdeš mezi nimi rozhovory se zajímavými lidmi, hezky zpracovaná témata třeba z historie nebo psychologie, ale i celé přednášky ze všech možných okruhů světa. Nebo taky pohádky na usnutí.

V těchto dnech se ti rozvoj a inspirace touhle formou může hodit o to víc. Zorientuj se v české podcastové scéně a věnuj trochu času poslechu. A když ti zbyde čas, podívej se i na tu mezinárodní. Všechno z české i zahraniční podcastové scény najdeš na Spotify a Apple music, ale jednotlivé pořady mívají i svoje webové přehrávače. Můžeš si projít žebříčky nejzajímavějších podcastů například na Google.

Tipy za nás:

 • Matouš a Miky z X-Challenge týmu vydávají ve spolupráci s RedBullem pořad LeapMakers.
  V rozhovorech s hosty od bezdomovce k miliardáři hledají odpovědi na základní životní otázky i prakticky využitelné zkušenosti. Na konkrétních případech zajímavý lidí ukazují, že ke spokojenému a naplněnému životu vede spousta cest a je v pohodě jít tou svojí. Podcast najdeš i ve všech podcastových appkách.
 • X-Challenge navíc chystá během následujících dní vydat svůj vlatní podcast, všechno najdeš na co nevidět na našem Facebooku

Spoustu tipů k podcastům najdeš v Matoušově velkém přehledu 86+ tipů, jak se ZDARMA naučit něco nového.

Tuhle výzvu můžeš vzít jak jako prevenci pro páry proti zevšednění si v pyžamu, tak sám pro sebe na zlepšení nálady. Nebo nakonec i pro kamarády on-line.

Až už v páru, ve skupině, nebo sám, pěkně se oblékni, navoň a uprav. Vyraz/te na romantickou večeři při svíčkách s dobrým vínem, „zajděte“ si do (domácího) kina nebo divadla. Co třeba živé přenosy #kulturazije na MALL TV? Dneska večer toho stihneš klidně i víc najednou, možností je neomezeně.

Pokud je pro vás hezčí si večeři společně uvařit než objednávat, i to se dá dělat ve dvou on-line. Pokud se rozhodneš pro samostatnou variantu, buď sám sobě nejlepším kamarádem. Ať už ten čas strávíš jakkoliv, užij si ho bez výčitek, co všechno jsi ještě mohl udělat. Buď tady a teď. Občas je prostě potřeba udělat si život hezký 🙂

Za inspiraci děkujeme naší kamarádce Dádě ❤️

9. den

Zapřemýšlej nad lidmi, které v životě obdivuješ – ať už jsou to tvoji blízcí, nebo slavné celebrity. Dej si čas a napiš nebo zavolej danému člověku a řekni mu, čeho si na něm vážíš. Kdy jindy bude čas to sdělit? Těch pár slov navíc může udělat obrovskou radost a dodat člověku motivaci k dalšímu tvoření, nebo prostě jen hodně zlepšit náladu. A to se počítá!

Samozřejmě se po odeslání první zprávy můžeš pustit rovnou do dalších 🙂

Když už jsme víc doma, je také fajn si udržovat hezké prostředí. A možná konečně nastal čas pustit se do domácích prací, které jsi vždycky odložil kvůli „něčemu důležitému. Když už budeš prokrastinovat od práce, prokrastinuj užitečně 🙂

Co všechno se dá udělat?

 • Odmrazit mrazák a pořádně vyklidit a umýt ledničku
 • Protřídit boty a oblečení – nepoužívané buď vyhodit, nebo připravit k darování na později. Pokud jsi to už neudělal ve včerejší výzvě 🙂
 • Umýt okna
 • Vyházet všechny uskladněné krabice od produktů, návody k použití v čínštině, reklamní brožury, časopisy, které už nikdy nebudeš číst… no však to znáš
 • Utřít prach na poličkách, kde se ti nikdy nechtělo sundavat věci a zas je tam vracet. Knihovna included!
 • Vyprat potah z gauče a matrace, jestli to jde. Jestli ne, tak obojí alespoň pořádně vysát.
 • …

Však ty něco vymyslíš. Podobné nedodělávky má doma snad každý 🙂

Za inspiraci děkujeme našim kamarádkám Tess a Pachymu ❤️

8. den

Být zavřený doma s neomezeným přístupem k internetu může být obrovským nástrojem k rozvoji nových dovedností a posílení našich schopností. Pokud už sis odpočal dost, mrkni na následující tipy, jak čas pro sebe využít k dalšímu rozvoji, na který jindy nemusí být tolik času ani energie.

Pokud umíš anglicky, projdi si skvělý souhrn všech možností a jednu z nich si vyzkoušej na www.gains4brains.com od naší kamarádky Sáry. Jestli anglicky zatím neumíš, spusť si například Duolingo, ale za nás v tomhle čase doporučujeme projekt od dalšího člověka z naší crew Slávka: http://slavekkral.cz/slovicka/

A pokud tě jazyky nebaví, ale přesto bys nějaký chtěl umět, proslýchá se, že neumět aspoň jeden programovací jazyk bude v nedaleké budoucnosti pro prakticky jakékoliv zaměstnání ještě větší handicap než neumět anglicky. Proto věnuj čas rozvoji tvojí programovací části mozku například na codecademy.com.

Mnoho dalších zdrojů inspirace k samostudiu nabízí taky stránky LeapMakers. Mají ji na svědomí Miky s Matoušem z našeho týmu. LeapMakers na školách předává zkušenosti a informace z podnikání a cestování, které se ve škole neučí. Zdroje jsou nadčasové, nejenom pro studenty.

Udělej si prostor u sebe doma i on-line ve věcech, které nepotřebuješ a umožni ostatním je ještě využít. Můžeš veřejně nabídnout své přečtené knížky, darovat nevyužívané oblečení, podělit se o pálenku či roušky, které vyrábíš.

Čeho máš nadbytek, nebo co už u tebe nenajde využití? Čím bys mohl potěšit ostatní a sám sobě dát radost z darování?

7. den

Přivrtat konečně poličku, pověsit obraz nebo pohodlnit domov inovativním přemístněním nábytku ani nemusí být výzva. I tak bychom ale chtěli ocenit, pokud se odlepíš od obrazovky a něco z toho uděláš – a hlavně tě přimět ocenit sám sebe nebát se tím pochlubit.

Pokud tě nic z uvedeného neláká, nebo máš všechno potřebné hotové, pověnuj se tvorbě. Vytvoř si novou dekoraci, otiskni svoje malířské umění na stěnu, vyryj oblíbený citát. Zkrátka najdi cestu, jak do svého prostředí prací nebo uměním o kousek víc otisknout sám sebe, aby sis tam o to víc připadal doma a útulně.

Za inspiraci děkujeme naší kamarádce Tess ❤️

Spousta z nás má teď víc času než kdykoliv jindy. Pojď toho využít a něco nového se nauč! Co jsi už dlouho odkládal a chtěl ses začít učit? V čem ses chtěl zlepšit? Jaká dovednost by ti třeba mohla pomoct v hledání práce nebo k překvapení partnera / partnerky? Čím víc toho umíš, o to pestřejší život můžeš mít. Tak nezáhalej a šup do práce!

6. den

Hudba nám pomáhá emoce ventilovat, ale i navodit a dostat nás do nalady. Vytvoř si playlist s hudbou pro lepší náladu (např. na Spotify). Zařaď písničky, které na tebe fungovaly v minulosti, nebo k nim máš vztaženou milou zpomínku. Pokud můžeš, sdílej ho kamarádům a blízkým, ať se dostanete na pohodovou vlnu společně.

Za inspiraci děkujeme naší kamarádce Dádě ❤️

5. den

Chtěli bychom projevit obrovskou vděčnost celému zdravotnickému systému a obrovskému osobnímu nasazení spousty lidí nad rámec pracovní doby a často i vlastního bezpečí. Projev úctu a vděk lékařům, sestřičkám a celému zdravotnickému personálu.

Každý chybuje a může se stát, že se k tobě někdy dostane zpráva o tom, jak se někdo nevhodně nebo nemile vůči pacientovi zachoval. Zkus se ale vžít do jejich situace, kdy většina z nich je v podstatě v neustálé přepracovanosti, neodpočinutí a v neustálém tlaku a očekávání pacientů a to je čekají ještě týdny a měsíce práce. Způsob poděkování je na tobě, každá hezká podpora se ale počítá. Minimálně jim to zkus ale nedělat těžší 🙂

Tady máš pár tipů k projevům vděčnosti za nás:

 • nasdílej příběhy zdravotníků a dobrovolníků
 • napiš příspěvek o tom, jak bychom se všichni mohli snažit být více shovívaví vůči možným projevům přepracování nebo přetížení systému
 • daruj hygienicky bezpečný dárek (balené sušenky nakoupené a předané v rukavicích, zdravá svačinka apod.)

Zároveň moc fandíme a děkujeme všem projektům, které situaci výrazně pomáhají – například celému týmu Meditorial společně s Tomášem Šebkem, kteří vytvořili první virtuální nemocnici. Díky nim se můžeš nechat vyšetřit online a držet sociální odstup v tomhle klíčovém období.

Taky se nejen k nám přidej v 8 večer na #podekujmepotleskem

K téhle výzvě nás inspirovala Nadace Karla Janečka, www.laskavost.cz

Sice nedokážeme odhadnout, kdy budeme moct vylézt ven a obejmout kamarády, ale proč na to nebýt připraven? Buď iniciativní ve svém kolektivu, ať už to jsou kolegové nebo spolužáci a připrav pro ně něco, na co se budete moct společně těšit.

Naplánuj společnou aktivitu nebo akci, kterou uspořádáš, jakmile to bude možné. Dáte si piknik? Turnaj ve frisbee? Nebo se rozhodneš přizvat veřejnost a uspořádáš velkou schovku v centru města?

Udělej si čas na detailní plán a pokud by aktivitě měla pomoct například Facebooková událost, připrav rovnou i popisek, název a vyber úvodní fotku tak, abys to mohl hned po skončení karantény vykopnout do světa. Samozřejmě i s #zapojsrdce ❤️

K téhle výzvě nás inspirovali www.happinessatwork.cz v rámci Mezinárodního Dne štěstí.

4. den

Podnikatelé a firmy, jejichž služba je kvůli karanténě omezená nebo úplně pozastavená, prožívají hodně těžké období. Hlavně kvůli tomu, že s tím nikdo nepočítal, a nikdo se na to nemohl tedy pořádně připravit. Jestli máš stálý příjem a nějaký oblíbený obchod, bistro, kadeřníka, kavárnu, divadlo, posilovnu nebo nějakého živnostníka, zkus jim nabídnout formu předplatného. Zkontaktuj je a kup si třeba 3 střihy dopředu, s tím, že je využiješ později. Nebo si objednej voucher do bistra.

Nezapomeň také, že kuchyně mnoha restaurací stále funguje a moc jim pomůže, když si od nich objednáš jídlo domů. Jejich přehled najdeš třeba na Restu.

Stejně tak si můžeš od oblíbené kavárny koupit alespoň zrnkovou kávu na doma a nechat si ji dovézt. Nebo si snad nechat upéct dort pro celou rodinu? Zavolej, určitě se domluvíte.

Jestli jsi finančně zajištěn, pomoz ostatním, aby tohle období přečkali i po finanční stránce také.

Které byly nebo jsou tvoje nejoblíbenější deskovky? Dostihy a sázky? Monopoly? Dixit? Nebo Člověče, nezlob se? A kdy naposledy sis nějakou společenskou hru zahrál doma s rodinou? Nemusí to být zrovna „Nikdy jsem”, na své si přijdou i klasiky jako „Město, jméno, stát…” (kategorie si můžete vymyslet dle rodinného důvtipu či zájmů) nebo pantomima.

Pokud sis už rodiny za poslední dny užil dost, mysli na to, že nemusíš hrát jen s nimi! Nenabádáme tě k porušení karantény, ale k nejlepšímu možnému využití dnešních technologií. Díky službám jako Skype, Whereby, nebo třeba Google Hangouts se můžeš přes video propojit s kýmkoliv kdekoliv na tomhle světě. Stačí se jen se všemi domluvit, připojit, vybrat hru a všechny porazit! Nezapomeň nám pak nasdílet, jak to šlo a inspirovat i ostatní.

Aspoň hodinu nepoužívej nic s obrazovkou, reproduktorem ani nečti. Využij čas jen se svojí vlastní hlavou bez vnějších podnětů. Lidi se nechávají zavřít do tmy na týden a víc, aby se vrátili sami k sobě. Ale i hodina, kterou zvládne každý, se počítá. Teď, když je ruchů míň než jindy za poslední desítky let, máš k tomu nejlepší možnou příležitost.

Připomeň si, za co na sebe jsi hrdý a proč se máš (nebo můžeš mít) rád. Kdo jsi a kým bys chtěl být? Pokud se ti nedaří přemýšlet tímhle směrem, nech myšlenky plynout a jenom buď s nimi, se sebou. Pozoruj, co všechno se v tvojí hlavě odehrává, když nepřijímá impulzy zvnější. Pro většinu lidí to není jednoduché, ale právě i samotným překonáním nutkání se zabavit je to prospěšné. Dej si hodinu na sebe a pokud se něco nového dozvíš, můžeš se o myšlenku, nebo celý proces podělit. Nebo taky nemusíš… to už ti poradí tvoje vlastní mysl.

Přejeme šťastnou hodinu 🙂

3. den

Dávat dárky je skvělý. A nejlepší je, když to ten člověk vůbec nečeká. Ve vzduchu není žádný tlak, jestli se mu dárek bude líbit nebo ne, protože netuší, že něco vůbec dostane. Nevznikly žádný očekávání. Jen hezký překvapení.

Udělej dneska někomu radost a potěš ho dárkem. Většina obchodů bude možná zavřených, tak budeš muset být kreativní. Slož básničku, daruj svoji oblíbenou knihu, připrav piknik, ušij roušku s iniciály toho člověka, schovej třeba do bundy hezký vzkaz, udělej za něj domácí práci, namaluj obrázek, připrav mu jeho oblíbené jídlo…

Jakmile se pro něco rozhodneš, naplánuj si, jak dárek předáš. Dej si pořádně záležet na tom, ať to provedení stojí za to. Je to častokrát důležitější, než samotný dárek. Mysli na to, že hlavní je předat tomu člověku pocit, že ti na něm skutečně záleží a myslíš na něj. O nic jiného se nestarej. Dělat radost dělá radost, tak si tuhle výzvu pořádně užij!

V jedné z minulých výzev už sis sepsal 3-5 věcí, za které jsi vděčný. Teď je čas uvědomit si další. Zaměř se ale na takové, které většinou bereš jako naprostou samozřejmost. Možná si jich ani nevšimneš. Raduj se aspoň chvíli i z maličkostí!

Všiml sis, jak krásné venku začalo jaro? Rozkvetly ovocné stromy, probudily se další listnáče, všude už najdeš krásné kytičky.

Kdy jsi naposledy jen tak pozoroval mraky?

Kdy jsi byl naposledy upřímně vděčný za to, že nám teče pitná voda z kohoutku? A když otočíme správným, tak dokonce teplá? Za to, že si v obchodě (skoro) za rohem můžeme koupit téměř jakékoliv jídlo?

Prožij zas jednou vděčnost za to pěkné triko, které sis kdysi koupil. Za svoje hezké boty. Za náušnice, které nosíš už pár let a bereš to úplně automaticky.

Když se naučíš radovat z maličkostí, bude pro tebe pak mnohem snazší zvládat i těžké situace. Nebo pomáhat ostatním.

Tuhle výzvu máš od Nadace Karla Janečka, www.laskavost.cz

Včera jsi měl za úkol zasmát a pobavit sebe, dneska to udělej pro druhé. Rozesměj blízkého člověka. Zasmějte se od srdce spolu a užijte si společný moment s lehkostí. Nauč se třeba nový vtip nebo najdi video, které ho zaručeně rozesměje. Můžeš použít i některý z tipů, který jsme ti posílali ve včerejší výzvě. A klidně se o tip poděl i s námi a s ostatními na sítích.

Vnes do domu, nebo klidně do telefonátu s blízkým člověkem trochu nadhledu a pohody. Některé věci nic nestojí a všechnu vloženou energii ti ještě násobně vrátí. Tohle je přesně jedna z nich.

Neboj se i vysvětlit podstatu výzvy a dát ji ostatním s připojením #zapojsrdce. Pojďme vnést společně víc lehkosti i do dalších domácností.

2. den

Využij čas, který máš doma s rodinou, abys byl… s rodinou. Občas se nám děje takový nešvar, že to, co nás v životě nejvíce obklopuje, bereme za samozřejmost. I když to jsou právě ty nejdůležitější prvky našeho života, jako čas, zdraví, svoboda nebo právě rodina.

Věnuj dnešní den tomu, aby ses se svou rodinou ještě o trochu více sblížil. Napiš každému vzkaz s tím, co pro tebe znamená, čeho si na něm vážíš, v čem je výjimečný. Tenhle vzkaz pak umísti na místo, kde ho určitě najde, ale určtiě ho nedávej napřímo! Ten moment, kdy budeš čekat, kdy si to přečte a jakou na něj bude mít reakc je k nezaplacení, tak si ho pořádně užij!

Zkus na obálku ještě napsat něco ve smyslu: „Pro moji sestru, bez které bych nevěděl, jak bych všechno dokázala zvládnout”

Koukej chvíli na vtipná videa, pusť si dobrou komedii, pár stand-up komiků či slam poetry nebo si přečti oblíbenou vtipnou knížku. A nezapomeň se na sebe usmát do zrcadla. 🙂

Nebo vyzkoušej pár jednoduchých cvičení z jógy smíchu, jsou skvělé!
Ideálně zapoj celou rodinu.

Tady pro tebe máme pár tipů, nad čím se zasmát:

Bonus pro doplnění základního pohádkového vzdělání:

Tuhle výzvu máš od Nadace Karla Janečka, www.laskavost.cz

1. den

S čím bys mohl pomoct svým sousedům? Mít dobré vztahy v sousedství a vzájemně si pomáhat, se hodí nehledě na situaci, která se zrovna děje. Zkus zjistit, jestli mezi sousedy není někdo, kdo tvou pomoc skutečně potřebuje. Ať už to bude jít nakoupit pro seniora, pomoct s prací na zahradě či darovat látku na roušku.

Pokud by ses bál oslovit osobně, vznikl projekt www.sousedskapomoc.cz, kam se každý může zaregistrovat a nabídnout pomoc či o nějakou požádat. I to se rozhodně počítá!

Pokud plánuješ cestu do obchodu, lékárny nebo za doktorem, poděkuj prodavačce, doktorovi nebo sestřičce, za to, že jsou tu pro ostatní, i když tím sami riskují. Neboj se být originální. Můžeš jim třeba v rukavicích napsat milý vzkaz a předat obálku, nebo poděkovat zprávou on-line, pokud cestu ven neplánuješ.

V náročném období může být těžké přemýšlet optimisticky a udržet si nadhled. Z toho, jak funguje mozek, víme, že pro naše vnímání je zcela zásadní, čemu věnujeme pozornost – a čemu jsme zvyklí ji věnovat pravidelně. Napiš si před spaním 3-5 věcí, které tě dneska potěšily a za které jsi vděčný. Když se zamyslíš, určitě nakonec nebude těžké je najít.

Pokud chceš hledat vědou podložené cesty, jak svoji psychickou pohodu zvyšovat dlouhodobě a dokázat ji upřímně a klidně věnovat i svému okolí, zapřemýšej nad tvorbou ranního nebo večerního návyku. Slyšel jsi o deníku vděčnosti?

Víc přehledných informací a inspirace najdeš například ve článku od Code of Life.

Terpve když se budeme chovat hezky sami k sobě, můžeme se opravdu hezky chovat k ostatním. Zastav se na chvilku a namísto přemýšlení, co všechno ještě můžeš udělat pro své okolí, si napiš, co všechno bys mohl udělat pro sebe.

 • Napustit si horkou vanu a pořádně si odpočinout?
 • Udělat si čas na čtení oblíbené knihy?
 • Uvařit si oblíbené jídlo?
 • Zameditovat si?
 • Zahrát si oblíbenou písničku na kytaru?
 • Zatancovat si s partnerem nebo partnerkou?
 • Pustit si oblíbený film nebo seriál?
 • Vyber si aspoň jednu věc a rovnou ji udělej.

Klidně se u toho vyfoť a ukaž ostatním, že být hodný na sebe se v #zapojsrdce počítá.

Tuhle výzvu máš od Nadace Karla Janečka, www.laskavost.cz

Partneři výzvy:

Nadace Karla Janečka

Štěstí v práci