Při Letní X-Challenge mají týmy za úkol za 10 dní projet co nejvíc ze 100 checkpointů po Evropě. Po cestě je čeká nespočet výzev jako 24 hodin nemluvit, stopnout si vrtulník či pozvat milionáře na pivo.

Navíc mají jen 2500 Kč na osobu a musí se tak naučit platit jinak než jen penězi. Jezdí většinou stopem, spí u místních a jídlo si často musí odpracovat.

Největší výzva Letní X-Challenge je najít sám sebe, svoje hranice. A posunout je dál. Vždyť pro někoho je obrovská výzva poprvé stopovat, pro druhého je to brnkačka. Účastníci tak mají svobodu sami si vybrat, kam se podívají, co zkusí nového, i do jakých výzev se pustí. I když za úkoly získávají body, vyhrát by měli hlavně sami nad sebou.

Chceme, aby si účastníci sami přišli na to, že ty nejlepší zážitky většinou nejde zaplatit penězi. Jsou spojené se setkáními s lidmi nebo pocitem, že jsem zvládl něco, na co bych dřív ani nepomyslel, že je možné.

Potěšilo nás, že se většina týmů nehnala za body. Naopak se snažili cestu si co nejvíc užít. Skvělé také bylo, že se spousta z nich snažila hned lidem vracet laskavost, kterou zažili. Jeden tým tak třeba 2 dni naprosto nezištně pomáhal v klášteře.

Chuť poznávat lidi i laskavost krásně ukazuje příběh od týmu Divoké klisny: „Rense jsem potkala omylem. Kolem 11 v noci jsme přijely do Amersfoortu na vlakové nádraží a dočetly se, že má celou noc pršet. Šly jsme se zeptat místních, jestli neví, kde by se dalo venku přespat pod střechou. Nikdo moc nevěděl, ani nechápal, že nemáme hotel. 

Pak za mnou přišel Rens. Řekl, že jde právě do práce, že dělá s bezdomovci. A že mi nemůže dát svoje klíče. Což jsem brala jako samozřejmost a ani ho o to vůbec nežádala.

Pomoc v práci nechtěl, že je to prý nebezpečné. Chvíli jsme si povídali. A po chvíli řekl: ‚You know what? This is Netherlands and it’s gonna be a good story. I’ll give you my keys.’

Já jenom vyvalila oči a nechápala, co se právě děje. Dal mi klíče od svého bytu, že on přijde až ráno. Popsal mi cestu a odešel do práce.

NESKUTEČNÝ!

A tak jsme s holkama šly. Klíče fungovaly… Daly jsme si sprchu a šly spát.

Druhý den ráno jsme šly s Rensem na snídani a on pak šel spát. Řekl nám, že v noci musí zase do práce, ale že u něj můžeme přespat i dnes v noci.

Vydaly jsme se do Naardenu, navštívily Jendu Komenského a vrátily se zpět. Byli jsme domluvený, že večer Rensovi připravíme večeři, tak jsme nakoupily v krámě a kolem 7 večer se za ním vrátily.

Byly jsme nadšený, protože nám řekl, že si přehodil službu a tak do práce nemusí! Udělali jsme si jídlo, nalili víno, pustili Aladina a druhou noc přespali v jeho bytečku.”

Jeden z nejsilnějších příběhů je ale ten od týmu Cousins Power. V Holandsku vyrazili hledat sestru bezdomovce jen proto, aby jí za něj popřáli hezké narozeniny. Podívejte se sami.

Vyrazíš s námi další ročník?

Letní X-Challenge 2022 se koná od 10. do 20. srpna a registrace už běží!

Pro lepší představu si rozhodně přečti celá pravidla a mrkni i na náš morální kodex. Jinak ti ale nic nebrání se rovnou přihlásit 🙂

Nemáš parťáka? Najdeš ho v X-Challenge Seznamce.

Hlásíte se každý za sebe, týmy párujeme až pár dnů před akcí. Takže nevadí, jestli jsi teď sám. Zatím se nestalo, že by někdo druhého do týmu nenašel.

CHCI SE PŘIHLÁSIT

Chceš vidět víc?

Máme pro tebe i sestřihy z prvních dvou částí Letní X-Challenge.