Při výzvě Koruna Česka stoupali účastníci na 7 vrcholů 7 nejvyšších pohoří. Plnili výzvy v duchu X-Challenge, ale měli i dost prostoru na zamyšlení a poznání sama sebe. Všichni mají náš velký obdiv za parádní výkony v drsných zimních podmínkách! Pojďme si teď celou akci připomenout a vyzdvihnout několik výkonů, které se nám vryly do paměti.

Posunula jsem se zase o velký kus dál v pohledu na život i přírodu. Chodím do hor několikrát týdně i přesto, že je zima, což by mě ještě před rokem ani nenapadlo. Pokaždé, když v horách najdu odpadky, seberu je a nepotřebuji k tomu plnit výzvu. Hory mě nabíjí energií, vnímám jejich krásu a toto se jim snažím vracet svou pokorou vůči nim.

Nela Stolleová

Co tě v článku čeká?

 • Připomenutí principu a pravidel akce
 • Splněné výzvy a přehled výkonů účastníků
 • Vyhlášení vítězů
 • Krásné fotky a příběhy účastníků 🙂

Koruna Česka 2021 probíhá od 1. prosince do 28. února 2022.

Pravidla Koruny Česka

Hlavním úkolem bylo vyšlápnout následujích 7 vrcholů. Akce začínala na konci října 2020 a účastníci měli čas nakonec kvůli vládním nařízením až do 16. 2. 2021.

 • Sněžka – 1603 m (Krušné hory)
 • Praděd – 1491 m (Hrubý Jeseník)
 • Králický Sněžník – 1424 m
 • Plechý – 1378 m (Šumava)
 • Lysá hora – 1323 m (Moravskoslezské Beskydy)
 • Klínovec – 1244 m (Krušné hory)
 • Smrk – 1127 m (Rychlebské hory)

Koruna Česka ale zdaleka nebyla jen o „odškrtnutí” 7 zdolaných vrcholů. Vrchol má vždy být jenom třešničkou na dortu. Krása hor i pocit hrdosti ze zdolání se totiž ukáže až při delším pobytu v syrové přírodě a v kontextu celé plánované túry. Proto jsme dost doporučovali každý vrchol spojit s přechodem pohoří, nebo alespoň delším výletem po okolí. Účastníci se toho zhostili na výbornou 🙂

Pro plantážníky, kteří se až pod kopec chtěli dovézt autem, bylo minimum pro uznání každého zdolaného vrcholu 4 km chůze a 500 nastoupaných výškových metrů.

Každý vrchol stačilo nasdílet na Instagramu s hashtagem #korunaceska, kde si teď můžeš prohlédnout pěknou sbírku krásných fotek a zážitků.

To je vlastně celé. V jednoduchosti je krása. Celá pravidla si když tak pořád můžeš připomenout na webu.

Koupila jsem si pohorky, stan, spacák a pustila se do toho. Poprvé jsem díky výzvám spala sama v lese pod širákem, koupala se v mrazu v řece, šla v noci na východ slunce, sama si plánovala trasy, nebo šla třídenní puťák, kdy jsem zvládla tři vrcholy najednou a nesla si všechno sama na zádech. Když jsem se někdy předtím dostala do hor, vždycky jsem šla s někým a za ideálního počasí. Jsem na sebe hrdá za celou tuhle zkušenost, za to, že jsem se nenechala odradit okolím, který mi pořád dávalo spoustu důvodů, proč je to moc komplikovaný a neměla bych to dělat.

Judit Gregorová

Co vše se účastníkům povedlo?

Vypsat tu všechny silné zážitky by bylo hodně na dlouho. Pár si jich za chvíli můžeš projít, začneme ale „tvrdými daty”.

 • Celkem se k výzvě odhodlalo neuvěřitelných 396 horalů!
 • Z nich 164 oficiálně dokončilo Korunu Česka
 • Dohromady se podařilo splnit 436 výzev
 • Minimálně 47 horalů spojilo jeden nebo více vrcholů s delším přechodem hor
 • Minimálně 8 lidí zvládlo 7 vrcholů za 7 dní a méně
 • Výzvu Everest – tedy nastoupat celkem alespoň 8850 metrů – zvládlo minimálně 24 z vás
 • A jaké byly 3 nejoblíbenější a nejvíce plněné výzvy?
  • Hostina na vrcholu – splněno 74x
  • Zaučení zelenáče – splněno 60x
  • Rodinný výlet – splněno 57x
 • Nejvyšší počet bodů: 7200

Kolik účastníků splnilo jednotlivé výzvy? P.S.: Těch pár bez popisků podle Google Forms prý nemáme prozrazovat. Uhodneš, které to jsou? 🙂

Výzvu Hillary o největší převýšení na jednu horu bohužel vyhlásit nemůžeme, protože někteří ji pojali jako celkové nastoupané metry za jeden den nebo možná dokonce vícedenní výlet. I proto se v reportu objevilo několik hodnot, které jsou větší než rozdíl nejvyššího a nejnižšího místa Česka.

Uznáváme, že nebyla komunikovaná úplně přehledně, ale věta v zadání „V rámci Česka bude největší možné převýšení z Hřenska na Sněžku, celkem 1488 metrů” snad mohla napovědět dost 🙂

Věříme, že příště to někdo opravdu dá pěšky z Hřenska až na nejvyšší místo Česka na jeden zátah!

REGISTRUJ SE NA KORUNU ČESKA 2021

Koho chceme veřejně ocenit?

Vítězové jsou pro nás všichni. Už jenom za odvahu přihlásit se a dát si nemalý závazek. Přesto na každé akci chceme speciálně ocenit pár lidí, kteří mezi ostatními vyčnívali. Už jenom proto, že touha „vyhrát” je skvělou podvědomou motivací k lepším výsledkům 🙂

Mezi 396 přihlášenými horaly samozřejmě nebylo nijak jednoduché vybrat těch několik, které bychom rádi vyhlásili. Z podstaty výzvy by ani nebylo správné tvrdit, že byl někdo lepší. Míru sebepřekonání může každý posoudit jenom sám za sebe. My jsme pracovali jen s tím málem, co se k nám dostalo. Fotkami, příběhy, videem, počtem splněných výzev a nastoupaných metrů. To je oproti vnitřnímu prožitku jen malé okénko do duše.

Chceme tedy alespoň takto vyzdvihnout několik výkonů, které se nám vryly do paměti.

Nela Stolleová a Nikola Hladíková
Obě holky drží rekord v nejvyšším počtu bodů – neuvěřitelných 7200! A Nela zároveň splnila dokonce i výzvu Everest. Pustily jste se do toho s obrovskou vervou a máte naše upřímné uznání, dámy!

Richard Sopuch a Míša Remešová
Celou výzvu zvládli v rámci jediného výletu a to i přes Richardovo zranění. U toho se stihli s vervou pustit do většiny výzev v duchu X-Challenge, i když to byla jejich první akce. Děkujeme i za aktivitu v účastnické skupině!

Aleš Kraus
Podobně jako předchozí dva bychom Aleše zařadili do kategorie hecař. Splnil celou Korunu Česka najednou i s nadstavbou – rozhodl se s partou vyjít 11 vrcholů všech pohoří nad 1000 m za 6 dní! Smekáme 🙂

Kristýna Ševčíková
Vlastní iniciativou se stala neoficiálním maskotem akce (určitě si pamatujete krávu na horách :)) i přesto, že ji nemohla dokončit. A to kvůli události, která nastala během Koruny, když si odepsala auto na ledovce při cestě k jednomu z vrcholů (ne vlastní vinou). Naštěstí je Týna v pořádku a úplně přinejmenším zaslouží srdečné ocenění za kreativitu!

Barča Hartmannová
Barča ještě před rokem X-Challenge neznala a dnes si bez ní naše akce těžko představit. O to obdivuhodnější je její sebepřekonání, když se rozhodla vyrazit a zvládnout celou Korunu Česka i přes problémy se zády, které byly komplikací už při Objev Česko, které je proti Koruně fyzicky výrazně snazší. Taky samozřejmě ceníme srdcový přístup při plnění výzev.

Vojta Hudeček a Filip Gronich
Nenáleží nám sice posuzovat uměleckou hodnotu, ale aspoň pro inspiraci bychom rádi vyzdvihli přinejmenším tyto 2 skvělé fotografy. Pod jejich rukama vznikly nádherné kousky a my moc doporučujeme si místa, která jste navštívili, připomenout na jejich profilech nebo v účastnické skupině. Koukněte i na Filipovo krátké video reporty na IGTV 🙂

Judit Gregorová a Lenka Šolcová
Každá z holek má svůj příběh, ale obě ceníme za podobné odhodlání. Pro nás samotné je obrovská čest, že akce hned několik lidí inspirovala k prvním zkušenostem se zimními výlety do hor, ke spaní venku a k vícedenním pochodům. Holky zároveň příkladně ukazovaly, jak hledat cesty, jak si nedojít jenom pro vrcholy, ale hledat cesty, jak si ze zážitku odnést co nejvíc.

Zuzka Toločková
Zuzka je obrovský srdcař. Byla jednou z těch, kteří celou výzvu prošli s pejskem Montym a museli tak myslet i na cizí potřeby. Největší inspirací byla v celkovém přístupu v duchu X-Challenge a nebála se si výzvy i ztížit, aby si je ještě více obzvláštnila a užila. Ať už šlo o cestu na vrchol v duchu našich předků s rodiči, nebo zapojování kamarádů a dalších challengerů.

Viking Alfréd
Pochopitelně si zaslouží svoji speciální kategorii, nebo spíš uctivou zmínku. Alfréd zaznamenává jak akce X-Challenge, tak i další cesty a výlety. A my moc děkujeme Márovi a Janče, že mu dělají doprovod. Pokud Alfréda neznáte, doporučujeme napravit na jeho profilu:
instagram.com/viking_alfred/ 

Moc bychom sem rádi přidali všechny inspirativní osobnosti a vaše příběhy, ale bohužel – nebo spíš naštěstí – bylo všeho krásného i silného tolik, že to zkrátka nejde. Moc si ceníme každého sdílení a možnosti inspirovat i další duše k pobodným překonáním třeba i v jiných oblastech života!

Silných zážitků bylo nespočet. Vyzdvihnu hlavně poznání nových lidí. To se mi nejvíce povedlo opět na Šumavě. Měla jsem volný víkend a jelikož můj tým zrovna nemohl, rozhodla jsem se zkusit štěstí v účastnické skupině. Odepsala mi jedna holčina z Prahy a dohodly jsme se, že společně vylezeme na Plechý.

Tak jsem tedy jela 9h vlakem z Moravy na Šumavu, mírně ve strachu, aby na mě v Peci nečekal 50letý chlápek se slovy: „Tobě je 20? Tak to je pohoda.” Bohudíky se na nádraží objevila malá milá holčička s copíky a já mohla odeslat sms: „V pohodě mami, žiju a není to úchyl.”

S mojí parťačkou jsme tedy již po tmě pokračovaly k nouzovému nocovišti pod Plešným jezerem, kde jsme se chystaly bivakovat. Náhodou jsme pod přístřeškem potkaly ještě 3 další účastníky Koruny Česky.

Na cestování a poznávání nových lidí mě nejvíc asi baví to, že při seznamování s cizím člověkem, dojde k úplnému přeskočení jakéhokoliv přetvařování a small talku ve smyslu: „Ale co je u tebe nového? Ještě bydlíš tam a ta vaše sousedka, je furt s tím manželem?” ale bavíte se o opravdových, často i osobních tématech okamžitě, bez příkras. Přesně tak to bylo u naší skupinky.

To, že jsme všichni na stejné vlně a nemá cenu se tvářit nijak důležitě, protože všichni po cestě v zimní bundě a spaní na zemi smrdíme, jsme rozpoznali asi po 10 min a dlouho do noci si povídali. Další den jsme také všichni společně vyrazili na Plechý, kde jsme potkali ještě další dva účastníky a byla nás tam pěkná korunní banda. Nakonec jsme se všichni rozešli až za Plešným jezerem. Doteď jsme všichni v kontaktu a věřím, že Šumava nebyla naší poslední společnou cestou.

Tereza Frantová

Za zmínku ještě určitě stojí všichni, kdo se v nějakém případě rozhodli to ještě pod vrcholem otočit dolů. Nebo v případě špatné předpovědi zrušit plán a vůbec nevyrazit. České hory jsou ve světovém kontextu spíš takové menší kopečky. V zimě ale umí být pěkně zrádné a umění poznat správnou chvíli, kdy nepokoušet své štěstí, se hodně hodí. Děkujeme, že jste šli ostatním příkladem!

Stejně tak oceňujeme všechny, kteří s sebou vzali děti nebo jiné mazlíčky, o které bylo třeba pečovat. A taky děkujeme za každou pomoc nebo radu ostatním účastníkům i za odvahu vyrazit jako parťák, i když jste se předtím třeba vůbec neznali.

Jestli jsem na něco fakt hrdý, tak na čas, který jsem mohl strávit sám se sebou během každého výstupu na vrchol a v klidu pozorovat okolí a přemýšlet. Už dlouho jsem věděl, že mě baví pomáhat lidem, obdivoval jsem dobrovolné hasiče, dobrovolné členy armády ČR a členy horské služby.

A tak jsem sám přemýšlel, jak lidem můžu pomáhat v tom co mě baví. Putování po horách a i některé případy záchrany v horách z nedávné doby mi pomohly se rozhodnout. Rozhodl jsem se stát dobrovolným členem horské služby v Jeseníkách, protože mi to dává smysl. Už jsem kontaktoval i známého, který se zná s klukama z horské služby, jestli by mi nemohl předat kontakt na náčelníka se kterým bych rád zašel na kafe a domluvil se co a jak. Držte mi palce ať to klapne 😉

Jirka Prokš

A na závěr jeden skvělý video report od Filipa Gronicha:

Ze srdce děkujeme všem účastníkům. Bez vás by tahle akce nikdy nemohla proběhnout. Děkujeme za veškeré úsilí, nadšení, inspiraci ale i překonání všech těžkostí po cestě. Vážíme si, že jste přijali tuhle výzvu a vydali se na cestu. Těšíme se, až vás na ní potkáme osobně.

Horám zdar!

P.S.: Děkujeme partnerům za fajn slevy pro účastníky a odměny do soutěže.

A v neposlední řadě Ludmile za návrh medaile a Woodoak za výrobu.

REGISTRUJ SE NA KORUNU ČESKA 2021